Учени от пет държави проучват Черно море с роботизирани апарати на 300 метра дълбочина

Апаратите ще изследват морските треви, както и наличието на отпадъци, тръбопроводи и тралиране

1
102
Морско дъно
Морско дъно. Снимка: DIVING BG Center

Учени от пет държави ще реализират съвместен проект за изследване на полетата от морски треви в Черно море с помощта на подводни роботизирани апарати. Партньорите в проекта включват Асоциацията на българските черноморски общини, Техническия университет във Варна, Тракийския университет „Демокрит“ в Гърция, Държавния университет в Грузия, Истанбулския университет в Турция и Националния институт за морски изследвания и развитие в Румъния. Проектът, финансиран с малко над 1,6 милиона евро по програма „Interreg NEXT Черноморски басейн“, има за цел да подобри познанията за състоянието на морските екосистеми в региона, уточни изпълнителният директор на АБЧО Марияна Кънчева.

Заместник-ректорът на Техническия университет доц. Христо Ненов обясни, че данните, събрани от подводните апарати, ще се обработват с помощта на изкуствен интелект. Тези резултати ще служат като основа за разработване на мерки за опазване и подобряване както на състоянието на морските хабитати, така и на качеството на водата в Черно море.

Проф. Йоргос Силаос от университета „Демокрит“ подчерта важността на морските треви за биоразнообразието и за намаляване на крайбрежната ерозия. В момента има ограничена информация за тези хабитати в Черно море, като досегашните проучвания са обхванали само българското и румънското крайбрежие чрез водолазни екипи, които покриват малки територии. Новите роботизирани апарати ще позволят изследването на много по-големи зони и ще работят на дълбочина до 300 метра. Очаква се скоро да бъде обявен търг за закупуване на техниката, която ще се използва от България, Гърция и Румъния, докато Турция ще извършва наблюдения с подводни камери, а Грузия ще разположи буй край Поти.

Освен изследванията на морските треви, апаратите ще анализират и антропогенния ефект върху морското дъно, включително наличие на отпадъци, тръбопроводи и тралиране. Събраните данни ще бъдат публично достъпни на сайтовете на проекта и в една от големите европейски научни мрежи.

В рамките на проекта в България ще бъдат изградени четири информационни киоска във Варна, Бургас и Несебър, които ще информират обществеността за състоянието на морската вода и екосистемите.

Ивайло Мирчев с тежки обвинения към Митко Каратиста за купуване на гласове в Бургас

Абониране
Известие от
guest

1 Comment
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] Учени от пет държави проучват Черно море с роботизиран… […]