Огромен коралов риф е открит в северния край на Големия бариерен риф в Австралия, което е първото подобно откритие от 120 години насам, казват учените, цитирани от “BBC”. На височина 500 м (1640 фута), рифът е по-висок от Ню Йорк Емпайър Стейт Билдинг и кулите близнаци Петронас в Куала Лумпур, Малайзия.
Учени с 12-месечна мисия откриха структурата, отделена от Големия бариерен риф край нос Йорк, миналата седмица. Те провеждаха 3D картиране на морското дъно в района.
Екип на борда на изследователски кораб, собственост на Океанския институт Шмид (SOI), група с нестопанска цел, базирана в Калифорния, използва подводен робот за изследване на рифа. Известен като SuBastian, роботът излъчва видео на живо на откритието в неделя и го публикува в YouTube. Изпълнителният директор на SOI д-р Джотика Вирмани заяви:
“Намирането на нов висок на половин километър риф в офшорния район Кейп Йорк на добре разпознатия Голям бариерен риф показва колко загадъчен е светът отвъд нашето крайбрежие.”
“Тази мощна комбинация от картографски данни и подводни изображения ще бъде използвана, за да се разбере този нов риф и неговата роля в невероятната зона на световното наследство на Големия бариерен риф.”
Големият бариерен риф, най-големият коралов риф в света, е дом на повече от 1500 вида риби, 411 вида твърди корали и десетки други видове. Разпростиращ се на над 2300 км (1400 мили), рифът е определен за обект на световното наследство през 1981 г. заради “огромното научно и присъщо му значение”.
През последните години обаче той беше значително повреден от по-топлите морета, които убиха корали, разпръснаха други морски обитатели и ускориха растежа на водорасли и други замърсители.
Какво знаем за новия риф?
Рифът е първият по рода си, открит в региона от края на 1800-те години, казаха учени. Известно е, че в региона има седем други високи рифа, включително този в Рейн Айлънд – най-важната зона за гнездене на зелени морски костенурки в света. Докато рифът е прилепен до дъното на океана край Северна Куинсланд, той е отделен, което означава, че не е част от основното тяло на Големия бариерен риф.
Описан като „подобен на острието“, рифът е широк 1,5 километра (една миля), след което се издига на 500 метра до най-малката си дълбочина от само 40 метра под морската повърхност. Съоснователят на SOI Уенди Шмид заяви:
“Това неочаквано откритие потвърждава, че ние продължаваме да откриваме неизвестни структури и нови видове в нашия океан.”
“Състоянието на нашите знания за това, което е в океана, отдавна е толкова ограничено. Благодарение на новите технологии, които работят като нашите очи, уши и ръце в дълбокия океан, ние имаме способността да изследваме както никога досега.”
Той добавя още:
“Нови океански пейзажи ни се отварят, разкривайки екосистемите и разнообразните форми на живот, които споделят планетата с нас.”
Очаква се изследователите да продължат да изследват северния Голям бариерен риф до 17 ноември.