Учени предупреждават за „мрачно бъдеще“ на планетата – лидерите подценяват екологичните заплахи

0
370
Замърсяване с пластмаса
Замърсяване с пластмаса. Снимка: Wikimedia Commons

Светът е изправен пред „мрачно бъдеще“, предупреди международна група учени. Влошаващите се климатични промени и загубата на биологично разнообразие застрашават оцеляването на всички видове на планетата, което налага световните лидери да предприемат спешни действия, предава „CNN“.

Обяснявайки мрачната „прогноза“, екип от 17 видни учени алармира по-рано днес, че бъдещето на планетата в действителност крие много повече опасности, отколкото хората предполагат. Те заявиха, че са изготвили оценката, за да изяснят сериозността на ситуацията, пред която светът е изправен. Позовавайки се на около 150 научни изследвания, описващи промените в околната среда в световен мащаб, експертите подчертаха, че световните лидери се нуждаят от предупредителен „червен сигнал“, когато става въпрос за състоянието на планетата, тъй като понастоящем условията на околната среда крият много повече опасности, отколкото се смята.

Човечеството допринася значително за бързата загуба на биологичното разнообразие, като междувременно това вреди на способността на Земята да поддържа различните форми на живот.“, гласи  изявление на прочутия професор Кори Брадшоу от университета „Флиндърс“ в Австралия.

Заплахата за планетата се подценява

Непрестанно учени, експерти и природозащитници предупреждават, че Земята е достигнала решаващ момент – последните изследвания на Световния фонд за защита на дивата природата показват, че популациите на много видове, които живеят в дивата природа в световен мащаб, са намалели средно с 68% за малко повече от четири десетилетия, което се дължи главно на човешката консумация.

Човекът е главният виновник за унищожаването на стотици видове и тласкането на редица други към ръба на оцеляването чрез своите пагубни действия, включително търговията с диви животни, замърсяването, развалянето на естествените им местообитания и използването на токсични вещества.

През 2010 г. лидери от 196 страни се събраха в Япония и съвместно изготвиха списък на целите, свързани с опазването на биоразнообразие, предназначени да спасят Земята. Въпреки това през септември, 10 години по-късно, експертите от ООН стигнаха до заключението, че светът колективно не е успял да постигне напълно нито една от поставените тогава цели. Те са категорични, че ако продължим да действаме по същия начин в условията на влошаващата се климатична криза, биологичното разнообразие  ще продължи да намалява, а последиците ще бъдат опустошителни за животните, растенията и хората, които населяват планетата.

Учените предупреждават още, че нито един лидер или политическа система не са подготвени за бедствията, свързани със загубата на биологичното разнообразие, нито са способни да се справят с кризата.

Възпрепятстването на загубата на биологично разнообразие не е сред водещите приоритети на нито една развита държава, тъй като лидерите наблягат на други ключови въпроси като заетост, здравеопазване, икономически растеж или стабилност на валутата.“, заяви професор Пол Ерлих от Станфордския университет, един от авторите на изследването.

Макар че е положителна новина, че новоизбраният президент Байдън възнамерява да включи отново САЩ в Парижкото споразумение в рамките на първите 100 дни от мандата си, това е незначителен жест предвид мащаба на проблема, който стои пред света.,“ каза още той.

Промянaта е от решаващо значение

Учените предупреждават, че световните лидери трябва да действат веднага, за да избегнат мрачното бъдеще за планетата. Те трябва да планират по най-бързия начин предстоящите промени в областта на климатичните разпоредби, като надеждата все пак не е загубена.В доклада, публикуван в списание „Frontiers in Conservation Science“, те пишат:

Нашата цел не е да представим най-мрачната перспектива, защото има много примери за успешни стъпки за предотвратяване на изчезването на биоразнообразието, възстановяването на екосистемите и насърчаването на по-устойчива икономическа активност и в местен и световен мащаб. Вместо това твърдим, че само реалистичната оценка на сериозните предизвикателства, пред които е изправена международната общност, може да й позволи да очертае перспективата за едно по-оптимистично.“

Според експертите, за да успее светът да се справи с проблема са необходими фундаментални промени в глобалния капитализъм, образованието и равноправието.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments