Докато почиващите може да се насладят на лятната топлина на Средиземно море, учените по климата предупреждават за ужасни последици за морския му живот, тъй като се топи в поредица от тежки горещи вълни, предава „Асошиейтед прес“.
От Барселона до Тел Авив експертите твърдят, че са свидетели на изключителни скокове на температурата, вариращи от 3 градуса по Целзий (5,4 по Фаренхайт) до 5 градуса по Целзий (9 по Фаренхайт) над нормата за това време на годината. Температурата на водата редовно надвишава 30 градуса по Целзий в някои дни.
Екстремните горещини в Европа и други страни около Средиземноморието превзеха заглавията на вестниците това лято, но повишаването на температурата на морето до голяма степен не е опция и е немислима.
Морските горещи вълни се причиняват от океански течения, изграждащи области с топла вода. Метеорологичните системи и топлината в атмосферата също могат да качват градуси спрямо температурата на водата. И точно като техните отражения на сушата, морските горещи вълни са по-дълги, по-чести и по-интензивни поради предизвиканото от човека изменение на климата.
Ситуацията е „много тревожна“, казва Хоаким Гарабу, изследовател в Института по морски науки в Барселона. Той уточнява:
„Натискаме системата твърде далеч. Трябва да предприемем действия по въпросите на климата възможно най-скоро.“
Гарабу е част от екип, който наскоро публикува доклад за горещите вълни в Средиземно море между 2015 и 2019 г. В него се посочва, че тези явления са довели до „масова смъртност“ на морски видове. Около 50 вида, включително корали, гъби и морски водорасли, са били засегнати по протежение на хиляди километри средиземноморски брегове, според проучването, което е публикувано в списанието „Global Change Biology“.
Положението в източния средиземноморски басейн е особено тежко. Водите край Израел, Кипър, Ливан и Сирия със сигурност са „най-горещата гореща точка в Средиземно море“, заяви Гил Рилов, морски биолог в Израелския институт за океанографски и лимнологични изследвания и един от съавторите на статията. Средните температури на морето през лятото сега са постоянно над 31 градуса по Целзий. Тези затоплящи се морета тласкат много местни видове към ръба, „защото всяко лято тяхната оптимална температура се покачва“, обяснява той.
Това, на което експертът и колегите му са свидетели по отношение на загубата на биоразнообразие, е това, което се очаква да се случи по-на запад в Средиземно море към Гърция, Италия и Испания през следващите години.
Гарабу посочва, че моретата служат на планетата, като абсорбират 90% от излишната топлина на земята и 30% от въглеродния диоксид, изхвърлен в атмосферата от производството на въглища, нефт и газ. Този ефект на поглъщане на въглерод предпазва планетата от още по-сурови климатични ефекти. Гарабу посочва:
„Това беше възможно, защото океаните и моретата бяха в здравословно състояние. Но сега сме довели океана до нездравословно и нефункционално състояние.“
Въпреки че емисиите на парникови газове на земята ще трябва да бъдат драстично намалени, ако затоплянето на морето трябва да бъде ограничено, учените по океана специално търсят властите да гарантират, че 30% от морските зони са защитени от човешки дейности като риболов, което би дало шанс на видовете да се възстанови и процъфтява.
Около 8% от площта на Средиземно море в момента е защитена. Гарабу и Рилов са на мнение, че политиците до голяма степен не са наясно със затоплящото се Средиземноморие и неговото въздействие. Рилов заяви следното:
„Нашата работа като учени е да обърнем внимание на това, за да могат да помислят върху този въпрос.“
Горещи вълни се появяват, когато особено горещото време продължава за определен брой дни, без дъжд или слаб вятър. Топлинните вълни на сушата помагат за възникването на морски горещи вълни и двете са склонни да се хранят взаимно в порочен кръг на затопляне.
Горещите вълни на земята са станали нещо обичайно в много страни около Средиземноморието, с драматични странични ефекти като горски пожари, суши, загуби на реколта и мъчително високи температури. Но морските горещи вълни също могат да имат сериозни последици за страните, граничещи със Средиземно море, и за повече от 500 милиона души, които живеят там, ако това не бъде разрешено скоро, казват учените. Рибните запаси ще бъдат изчерпани и туризмът ще бъде неблагоприятно засегнат, тъй като разрушителните бури могат да станат по-чести на сушата.
Въпреки че представлява по-малко от 1% от световната повърхност на океана, Средиземно море е един от основните резервоари на морско биоразнообразие, включващо между 4% и 18% от известните в света морски видове.
Някои от най-засегнатите видове са ключови за поддържането на функционирането и разнообразието на морските местообитания. Видове като ливадите с морска трева Posidonia oceanica, които могат да абсорбират огромни количества въглероден диоксид и приютяват морския живот, или кораловите рифове, които също са дом на диви животни, биха били изложени на риск.
Гарабу казва, че въздействието на смъртността върху видовете е наблюдавано между повърхността и на 45 метра (около 150 фута) дълбочина, където регистрираните морски горещи вълни са били изключителни. Горещите вълни засегнаха повече от 90% от повърхността на Средиземно море.
Според най-новите научни статии температурата на морската повърхност в Средиземно море се е повишавала с 0,4 градуса по Целзий (0,72 по Фаренхайт) всяко десетилетие между 1982 г. и 2018 г. На годишна база тя се повишава с около 0,05 градуса по Целзий през последното десетилетие без никакви признаци на отказване.
Дори части от градуса могат да имат катастрофални последици за здравето на океана, казват експерти. Засегнатите райони също са нараснали от 80-те години на миналия век и сега обхващат по-голямата част от Средиземноморието, предполага проучването.
„Въпросът не е за оцеляването на природата, защото биоразнообразието ще намери начин да оцелее на планетата“, смята Гарабу и допълва:
„Става дума, ако продължим да вървим в тази посока, може би нашето общество, хората, няма да имат къде да живеят.“