Учените предложиха 10 златни правила за засаждане на дървета, които според тях трябва да бъдат основен приоритет за всички нации през това десетилетие, съобщава “BBC”.
Засаждането на дървета е брилянтно решение за справяне с изменението на климата и защита на биологичното разнообразие, но грешното дърво на грешното място може да причини повече вреда, отколкото полза, казват експерти от Кралската ботаническа градина.
Правилата включват първо защита на съществуващите гори и включване на местните жители. Горите са от съществено значение за живота на Земята. Те осигуряват дом на три четвърти от световните растения и животни, попиват въглероден диоксид и осигуряват храна, горива и лекарства. Но те бързо изчезват. Площ около размерите на Дания с девствена тропическа гора се губи всяка година. Д-р Пол Смит, изследовател в проучването и генерален секретар на природозащитната благотворителна ботаническа градина в Кю, казва:
“Засаждането на правилните дървета на правилното място трябва да бъде основен приоритет за всички нации, тъй като сме изправени пред решаващо десетилетие за осигуряване на бъдещето на нашата планета.”
По целия свят текат редица амбициозни проекти за засаждане на дървета, които да заменят изгубените гори. Самият Борис Джонсън заяви, че се стреми да засажда 30 000 хектара (300 кв. км) нова гора годишно в Обединеното кралство до края на парламентарното си управление.
Предвождано от Африка движение за засаждане на 5000 мили (8048 км) горска стена за борба с климатичната криза ще се превърне в най-голямата жива структура на Земята, три пъти по-голяма от Големия бариерен риф. Засаждането на дървета обаче е изключително сложно, без универсално лесно решение. Водещият изследовател д-р Кейт Хардуик от RBG Kew казва:
“Ако засадите грешни дървета на грешното място, може да нанесете повече вреда, отколкото полза.”
Твърде често естествените гори, изобилстващи от растения, животни и гъби, се заменят с търговски насаждения с редици по редици дървесни видове, които ще бъдат събрани след няколко десетилетия, обясни тя пред BBC News.
“Това, което се опитваме да направим, е да насърчаваме хората, където е възможно, да се опитват да пресъздадат гори, които са подобни на естествените гори и които осигуряват множество ползи за хората, околната среда и природата, както и улавяне на въглерод.”
Прегледът на изследванията, публикувани в списанието Global Change Biology, установи, че в някои случаи планираното засаждане на дървета не увеличава улавянето на въглерод и може да има отрицателни ефекти. 10-те златни правила са:
Защитете първо съществуващите гори
Поддържането на горите в първоначалното им състояние винаги е за предпочитане; неповредените стари гори попиват въглерода по-добре и са по-устойчиви на пожар, буря и суша. Проф. Александър Антонели, директор на науката в RGB Kew, каза:
“Винаги, когато има избор, ние подчертаваме, че спирането на изсичането на горите и защитата на останалите гори трябва да бъде приоритет.”
Поставете местните хора в основата на проектите за засаждане на дървета
Проучванията показват, че включването на местни общности на борда е от ключово значение за успеха на проектите за засаждане на дървета. Често местните хора имат най-много печалба от гледането на гората в бъдеще.
Максимално възстановяване на биологичното разнообразие за постигане на множество цели
Залесяването трябва да бъде свързано с няколко цели, включително защита срещу изменението на климата, подобряване на опазването и осигуряване на икономически и културни ползи.
Изберете правилната зона за повторно залесяване
Засаждайте дървета в райони, които са били исторически залесени, но са деградирали, вместо да използвате други естествени местообитания като пасища или влажни зони.
Използвайте естествено възстановяване на горите, където е възможно
Оставянето на дърветата да растат естествено може да бъде по-евтино и по-ефективно от засаждането на дървета.
Изберете правилните дървесни видове, които могат да увеличат максимално биологичното разнообразие
Когато е необходимо засаждане на дървета, вземането на правилните дървета е от решаващо значение. Учените съветват смес от дървесни видове, които естествено се срещат в района, включително някои редки видове и дървета с икономическо значение, но избягвайки дървета, които могат да станат инвазивни.
Уверете се, че дърветата са устойчиви, за да се адаптират към променящия се климат
Използвайте дървесни семена, които са подходящи за местния климат и как това може да се промени в бъдеще.
Планирай напред
Планирайте как да набавяте семена или дървета, като работите с местните хора.
Учете се в движение
Комбинирайте научните знания с местните знания. В идеалния случай трябва да се проведат опити в малък мащаб преди засаждането на голям брой дървета.
Направете така, че да ви се отплати
Устойчивостта на презасаждането на дървета се основава на източник на доход за всички заинтересовани страни, включително най-бедните.