На оживен пазар в бедно градче край Хараре местен мъж, на име Няша Нду държи маската си в джоба, докато стотици други хора, повечето без маски, се надпреварват да купуват и продават плодове и зеленчуци, изложени върху дървени сергии. Както и в по-голямата част от Зимбабве, тук очевидно коронавирусът бързо е останал с миналото, тъй като политическите митинги, концертите и домашните събирания се завръщат с пълна сила.
„COVID-19 е изчезнал, кога за последен път сте чули за някой, който е починал от този вирус? Маската е джоба ми. Полицията иска подкупи, така че губя пари, ако не се движа с маска.„, споделя Нду.
По-рано тази седмица в Зимбабве са били регистрирани само 33 нови случая на заразени с COVID-19 и нито един смъртен случай, което е в унисон с неотдавнашния спад на заболеваемостта на територията на целия континент, където по данни на Световната здравна организация новите случаи намаляват прогресивно от юли насам.
Когато коронавирусът беше изолиран за първи път миналата година, здравните експерти се опасяваха, че пандемията ще обхване бързо цяла Африка и ще причини смъртта на милиони хора. Въпреки че все още не е ясно какви ще бъде окончателният брой жертви на COVID-19, този катастрофален сценарий все още не се е осъществил в Зимбабве, както и в по-голямата част от континента. Учените подчертават, че получаването на точни данни за пандемичната обстановка в световен мащаб, особено в африканските страни, все още е изключително трудно, като и предупреждават, че тенденциите за намаляване на новозаразените могат лесно да се обърнат в отрицателна посока.
Трябва да се отбележи, че в Африка все пак се случва нещо „мистериозно„, което озадачава учените, казва Вафаа Ел-Садр, председател на катедрата по глобално здравеопазване в Колумбийския университет. По повод на настоящата ситуация тя коментира: „Африка не разполага с нужните ваксини и ресурси за борба с COVID-19, с които разполагат в Европа и САЩ, но някак си изглежда, че се справят по-добре от останалия свят.“
Понастоящем по-малко от 6% от хората в Африка са ваксинирани. В продължение на месеци СЗО описваше Африка като „един от най-малко засегнатите региони в света“ в седмичните си доклади за пандемията. Някои учени твърдят, че преобладаващото по-младо население на континента, наред с ниските нива на урбанизация и склонността на жителите да прекарват времето си на открито, са вероятните причини, предотвратили по-смъртоносните ефекти на вируса до момента. Няколко проучвания са насочени към анализирането и на други възможни причини за това явление, включително генетична обособеност или преболедувана в миналото паразитна инфекция. По-рано днес медицински експерти, работещи в Уганда, съобщиха, че са установили, че пациентите с COVID-19, които са били изложени на риск от малария, е по-малко вероятно да получат усложнения от вируса или да умрат, за разлика от хората, които не са били изложени на това заболяване.
Въздействието на коронавируса е сравнително слабо и в други бедни страни извън Африка като Афганистан, където експертите прогнозираха, че подобен тип пандемия в условията на продължаващия военен конфликт ще се окажат катастрофални за местните жители. Хашмат Арифи, 23-годишен студент в Кабул, споделя, че не е виждал никой от местните жители да носи маска от месеци наред, включително на скорошна сватба, на която е присъствал заедно със стотици други гости. Младият мъж твърди още, че по време на университетските му занятия повече от 20 студенти редовно присъстват без маски в тесни помещения.
В Зимбабве лекарите са благодарни, че сега могат да си отдъхнат от COVID-19, но се опасяват, че това е само временно.
„Хората трябва да продължат да се пазят. Самонадеяността е това, което ще ни унищожи, защото вирусът може да ни свари неподготвени.„, предупреждава д-р Йоханес Мариса, председател на Асоциацията на частнопрактикуващите лекари и стоматолози в Зимбабве. Той се опасява, че следващия месец страната ще бъде засегната от нова пандемична вълна.