Учените търсят различни от изменението на климата и Ел Ниньо фактори, които нагряват Земята

0
60
Климатични промени
Климатични промени. Снимка: Pixabay

Учените се чудят дали глобалното затопляне и Ел Ниньо имат съмишленик в генерирането на рекордните горещини през това лято, пише „Асошиейтед прес“. 

Европейската климатична агенция Коперник съобщи, че юли е бил с 1/3 от градуса по Целзий по-горещ от стария рекорд. Това е екстремен шок, свързан със затоплянето, който е толкова скорошен и толкова мащабен, особено в океаните и още повече в Северния Атлантик, че учените са разделени по въпроса дали нещо друго може да оказва влияние върху това явление.

Учените са единодушни, че най-голямата причина за скорошното екстремно затопляне е изменението на климата, причинено от изгарянето на въглища, нефт и природен газ, което от своя страна предизвика дълга тенденция на повишаване на температурите. Естественото явление Ел Ниньо, представляващо временно затопляне на части от Тихия океан, което променя времето в световен мащаб, добавя по-малък тласък. Някои изследователи обаче казват, че би трябва да има и друг фактор. Директорът на „Коперник“ Карло Буонтемпо коментира:

„Това, което виждаме, е нещо повече от Ел Ниньо на фона на изменението на климата.“

Един изненадващ източник на допълнителна топлина може да бъде по-чистият въздух в резултат на новите правила за корабоплаване. Друга възможна причина са 165-те милиона тона (150 милиона метрични тона) вода, изхвърлена в атмосферата от вулкан. И двете идеи са в процес на изследване.

Възможността за по-чистия въздух

Климатологът Майкъл Даймънд от Университета на Флорида е на мнение, че корабоплаването е „вероятно главният заподозрян“ в случващото се с климата в световен мащаб. Морското корабоплаване от десетилетия използва мръсно гориво, което отделя частици, отразяващи слънчевата светлина в процес, който всъщност охлажда климата и маскира част от глобалното затопляне.

„През 2020 г. влязоха в сила международни правила за корабоплаване, които намалиха до 80% от тези охлаждащи частици, което беше вид шок за системата“, обясни атмосферният учен Тианле Юан от НАСА и Университета на Мериленд в Балтимор Каунти.

Замърсяването със сяра е взаимодействало с ниските облаци, правейки ги по-ярки и по-отразяващи, но сега това не се случва толкова много, смята Юан. Той е проследил промените в облаците, които са свързани с корабоплаването в Северния Атлантик и Северния Пасифик, и двете горещи точки това лято. По тези места и в по-малка степен в световен мащаб проучванията на Юан показват възможно затопляне от загубата на замърсяване със сяра.

„Освен това тенденцията е на места, където наистина не може да се обясни толкова лесно с Ел Ниньо, подчертава той и допълва:

„Имаше охлаждащ ефект, който беше постоянен година след година, и изведнъж това изчезна.“

Diamond изчислява затопляне от около 0,1 градуса по Целзий (0,18 градуса по Фаренхайт) до средата на века от разпоредбите за корабоплаване. Нивото на затопляне може да бъде пет до десет пъти по-силно в райони с голямо корабоплаване като Северния Атлантик.

Отделен анализ на климатичните учени Зеке Хаусфадър от „Баркли Ърт“ и Пиърс Форстър от университета в Лийдс прогнозира половината от оценката на Diamond.

Вулканът може ли да е причина за затоплянето?

През януари 2022 г. изригна подводният вулкан Hunga Tonga-Hunga Ha’apai в южната част на Тихия океан, като изпрати повече от 165 милиона тона вода под формата на парников газ, който улавя топлината като пара. На това мнение е изследователката на климата от Университета на Колорадо Марго Клайн, който координира международни компютърни симулации за въздействието на изригването върху климата.

Вулканът също изхвърли 550 000 тона (500 000 метрични тона) серен диоксид в горните слоеве на атмосферата. Холгер Вомел, учен по стратосферни водни пари в Националния център за атмосферни изследвания, който публикува проучване за потенциалните климатични ефекти от изригването, коментира:

„Количеството вода е толкова абсолютно лудо, абсолютно огромно.“

Волмър изтъкна, че водната пара е стигнала твърде високо в атмосферата, за да има забележим ефект все още, но тези ефекти могат да се появят по-късно.

Няколко проучвания използват компютърни модели, за да покажат затоплящ ефект от цялата тази водна пара. Едно проучване, което все още не е преминало научния златен стандарт на партньорска проверка, съобщи тази седмица, че затоплянето може да варира от 1,5 градуса по Целзий (2,7 градуса по Фаренхайт) допълнително затопляне на някои места до 1 градус по Целзий (1,8 градуса по Фаренхайт ) на охлаждане другаде. Атмосферният учен от НАСА Пол Нюман и бившият атмосферен учен от НАСА Марк Шоберл обаче подчертаха, че в тези климатични модели липсва ключова съставка: охлаждащият ефект на сярата.

Обикновено огромни вулканични изригвания, като планината Пинатубо през 1991 г., могат временно да охладят Земята със сяра и други частици, отразяващи слънчевата светлина. Въпреки това Hunga Tonga изригна необичайно голямо количество вода и ниско количество охлаждаща сяра.

Проучванията, които показват затопляне от Hunga Tonga, не включват охлаждане със сяра, което е трудно да се направи, казаха Schoeberl и Newman. Schoeberl, сега главен учен в Science and Technology Corp. на Мериленд, публикува проучване, което изчислява леко общо охлаждане – 0,04 градуса по Целзий (0,07 градуса по Фаренхайт). Клайн от Университета на Колорадо смята:

„Само защото различните компютърни симулации са в конфликт помежду си, „това не означава, че науката греши. Чисто и просто вова означава, че все още не сме постигнали консенсус. Все още мислим по този въпрос.

По-малките вероятности

По-малките заподозрени в търсенето за причинители включват недостиг на африкански прах, който се охлажда като замърсяване със сяра, както и промени в струйния поток и забавяне на океанските течения. Някои хора, които не са учени, са направили преглед на скорошните слънчеви бури и повишената активност на слънчевите петна в 11-годишния цикъл на слънцето и са предположили, че най-близката до Земята звезда може да е виновник. В продължение на десетилетия учените проследяват слънчеви петна и слънчеви бури и те не съответстват на температурите на затопляне. Това изтъква главният учен на Бъркли Земя Робърт Роуд.

„Слънчевите бури бяха по-силни преди 20 и 30 години, но сега има повече затопляне, уточнява той.

Не търсете повече

И все пак други учени заявиха, че няма нужда да се търси толкова много. Те са на мнение, че климатичните промени, причинени от човека, с допълнителен тласък от Ел Ниньо, са достатъчни, за да обяснят скорошните температури.

Климатологът Майкъл Ман от Университета на Пенсилвания изчислява, че около пет шести от скорошното затопляне се дължи на изгарянето на изкопаеми горива от човека, като около една шеста се дължи на силното Ел Ниньо. Той подчертава:

„Фактът, че светът излиза от тригодишното явление Ла Ниня, което потисна малко глобалните температури, и преминава в силен Ел Ниньо, който ги повишава, прави ефекта по-голям.“

„Промените в климата и Ел Ниньо могат да обяснят всичко“, заключва климатологът Фридерике Ото от Имперския колеж в Лондон.

„Това не означава, че други фактори не са изиграли роля. Но определено трябва да очакваме да наблюдаваме това отново, без да присъстват другите фактори.“

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments