Учените в база в Антарктида са разтърсени от предполагаемо нападение

Департаментът заяви, че се разследват и твърдения за сексуален тормоз, но че съобщенията за сексуално посегателство са неверни

0
94
Антарктида
Антарктида. Снимка: Pixabay

Група учени, на които предстои да работят заедно в продължение на месеци в отдалечена изследователска станция в Антарктида, е разтърсена, след като член на екипа е обвинен във физическо насилие, пише „BBC“.

Екип от девет изследователи трябваше да прекара антарктическата зима в базата, управлявана от Южна Африка, която се намира на около 170 км от ръба на ледения шелф и е трудно достъпна. Говорител на южноафриканското правителство обаче заяви пред „BBC“, че е имало нападение в станцията, след като по-рано бяха отправени обвинения за неподходящо поведение от вътрешността на лагера.

В допълнително съобщение, видяно от „BBC“, южноафриканското министерство на околната среда заяви, че реагира на опасенията с „най-голяма спешност“. Южноафриканският вестник „Sunday Times“, който пръв съобщи за случилото се, заяви, че членовете на екипа са помолили да бъдат спасени.

Министерството заяви, че членовете на екипа са били подложени на „редица оценки, които включват проверка на миналото, проверка на препоръки, медицинска оценка, както и психометрична оценка от квалифицирани специалисти“, които всички членове са преминали.

В последващо изявление министерството добави, че „не е необичайно“ хората да имат първоначална адаптация, когато пристигат в изключително отдалечени райони, дори ако оценките не показват проблемни области. То обяснява, че когато корабът е отплавал за Антарктида на 1 февруари, „всичко е било наред“, а за инцидента министерството е било уведомено за първи път на 27 февруари.

В изявлението се допълва, че министерството „незабавно е задействало плана за реагиране, за да посредничи и възстанови отношенията в базата“. В него се казва:

„Този процес продължаваше почти ежедневно, за да се гарантира, че намиращите се в базата знаят, че министерството ги подкрепя и е готово да направи всичко необходимо за възстановяване на междуличностните отношения, но също така е твърдо при решаването на въпроси, свързани с дисциплината.“

Департаментът заяви, че се разследват и твърдения за сексуален тормоз, но че съобщенията за сексуално посегателство са неверни.

Министерството добави, че министър от правителството лично се занимава с инцидента, а предполагаемият извършител „доброволно е участвал в допълнителна психологическа оценка, показал е разкаяние и доброволно сътрудничи за следване на всички препоръчани интервенции“. Предполагаемият извършител също така е написал официално извинение до жертвата, се казва в съобщението.

Изследователската база Sanae IV се намира на повече от 4000 км от континенталната част на Южна Африка и суровите климатични условия означават, че учените могат да бъдат откъснати от нея през по-голямата част от годината. В базата обикновено се настаняват служители, които остават през антарктическата зима за около 13 месеца.

Южноафриканските изследователски експедиции се провеждат от 1959 г. насам. Екипът на база Sanae IV обикновено се състои от лекар, двама механици, трима инженери, метеорологичен техник и няколко физици. Тези експедиции, при които суровите метеорологични условия налагат прекарването на много време в затворено вътрешно пространство, обикновено протичат без инциденти.

В неделя обаче южноафриканският вестник „Sunday Times“ съобщи, че един от членовете на екипа е изпратил имейл, в който предупреждава за „дълбоко обезпокоително поведение“ на колега и за „среда на страх“.

Говорител на южноафриканското правителство заяви пред „BBC“, че предполагаемото нападение е било предизвикано от „спор относно задача, която ръководителят на екипа е искал да изпълни – задача, зависеща от метеорологичните условия, която е изисквала промяна в графика“.

Инцидентите в Антарктида са редки, но не и безпрецедентни. През 2018 г. имаше съобщения за намушкване с нож в управляваната от Русия изследователска станция „Белингсхаузен“. Психолозите посочват ефекта, който изолацията може да окаже върху човешкото поведение. Крейг Джаксън, професор по психология на здравето на работното място в Бирмингамския градски университет и дипломиран член на Британското психологическо дружество, отбелязва:

„Едно от нещата, които знаем от тези редки случаи, когато се случва нещо лошо в принудителна изолация или работа на капсула, е, че често това са малките неща, дребните неща, които могат да избухнат в конфликт.“

„Така че проблемите, свързани с йерархията, с разпределението на работното натоварване, дори дребните неща, свързани със свободното време, дажбите или порциите храна, могат бързо да се разпалят и да се превърнат в нещо много по-голямо, отколкото обикновено са“, коментира той пред „BBC“.

Габриел Уокър, учен и автор, който е участвал в експедиции в Антарктида, заяви, че работата в такава близост до малка група колеги крие рискове.

„Знаеш точно как поставят чашата си за кафе и в каква посока сочи дръжката; знаеш, че се почесват по носа три пъти, преди да седнат; знаеш всичко за тях.“

Тя обяснява:

„И при лоши обстоятелства това може да започне да те дразни… защото няма нищо друго – няма други стимули и си с хората 24 часа в денонощието.“

Източници от изследователската общност в Антарктида заявиха пред „BBC“, че Южна Африка има достъп до ледовит кораб и самолет, ако се наложи. Но всяка спасителна операция ще трябва да се справи със суровия климат с температури под нулата и възможност за силни ветрове.

За още новини вижте ТУК

Присъединете се към нашия Телеграм

Абониране
Известие от
guest
2000


0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments