Над 1200 ученици и доброволци от 16 варненски училища ще се включат в обучения по метода „връстници обучават връстници“, организирани от Община Варна и дирекция „Превенции“ през новата учебна година. Тези инициативи са част от Програмата за превенция на рисковото поведение и са в съответствие с разпоредбите на Наредба 6 на Министерство на здравеопазването и Министерство на образованието и науката.
Обучения за нови доброволци
До края на годината ще започне базово обучение за нови 150 доброволци. Те ще се регистрират в дигиталната платформа www.p2prevention.bg и ще преминат дистанционни курсове, завършващи с тест за проверка на знанията. След това през пролетта ще продължат с присъствени обучения. Основните тематични направления включват превенция на детските правонарушения, употребата на психоактивни вещества и рисковото сексуално поведение.
Надграждащи обучения и специализирани курсове
За 70 от доброволците са предвидени надграждащи обучения с лектори от дирекция „Превенции“, които ще се фокусират върху детските правонарушения, употребата на психоактивни вещества и рисковото сексуално поведение.
Предстои специализирано обучение на тема „Изкуственият интелект като инструмент за създаване на превантивни материали“, водено от Симеон Нгуен, директор на „Cyber360 Academy“ и експерт по етично хакерство. Още едно обучение е посветено на темата „Интернет и трафик на хора“, с лектор Антоанета Василева, експерт по превенция на трафика на хора към Съвета на Европа.
Превенция в училищата
Специални информационни срещи за ученици от XII клас в 5 варненски гимназии ще покриват теми като употребата на психоактивни вещества, трафика на хора, престъпленията против собствеността и киберсигурността. Те ще бъдат част от Националната програма за предпазване на младите хора от престъпления, в партньорство с ОДМВР-Варна, РУО-Варна и отдел „Киберсигурност“ на ГД „БОП“.
В 3 варненски училища ще се проведат допълнителни обучения по теми като „Превенция на психоактивни вещества“, „Рисково сексуално поведение“, „Безопасен интернет“ и „Превенция на агресивното поведение“, насочени към различни възрастови групи, от III до XII клас.
Как младите хора с критично мислене изграждат бъдещето на България