От утре на ръководствата на училищата в столицата се възлага при увеличаване на заболеваемостта да предприемат мерки за преминаване на ротационен принцип на обучение, заявиха от Столичната регионална здравна инспекция. Директори на учебни заведения посочиха, че имат дипломи за учители, а не за епидемиолози. Недоволство назрява и в сектора на частните учебни центрове, школи и занимални, в които също от утре се забраняват присъствените занятия. Директорът на 107-мо основно Данко Калапиш коментира пред „БНР“:
„В правомощията на хора, завършили медицина, е да преценяват тези неща. Да, всяко училище има медицинско лице, но никъде в заповедта не е описано медицинското лице – изписано е „училищните ръководства“. Това е най-голямото ми притеснение. В насоките от МОН е разписано, че когато сме в тъмночервената зона – решенията се вземат от областни щабове. В същото време Областният щаб, в лицето на директора на РЗИ, разпорежда ние да въведем тези мерки. Има вменяване на отговорност, която не е по силите ни.“
По думите на Калапиш така ръководствата на училищата ще бъдат посочени за виновни за вземането на решение за преминаване към ротационна система на обучение, както и за това, че не са преминали към този принцип на образователни занимания.
В отворено писмо до министрите на здравеопазването, на образованието и до главния здравен инспектор от Българската асоциация за неформално образование посочват, че секторът им осигурява най-сигурната среда за безопасна работа. От Асоциацията призовават властите за диалог и изтъкват, че работата им е ограничена за поредна година, без да бъдат компенсирани.