Редица обучения за безпроблемно използване на компютърни технологии, виртуална реалност и преподаване в дигитална среда ще посещават учители и професори на предназначени за целта IT курсове, съобщават от „Монитор“.
Нужно е усъвършенстване на кадрите в образованието. Те трябва да имат готовност да провеждат часове по информатика, както и възможност за изнасяне на лекции за дигитализацията, навлизаща все повече като необходимост. Обученията ще се осъществяват по новата национална програма „Дигитална квалификация“ на образователното министерство в рамките на 3 години. За бъдещия проект е предвиден бюджет от 2000 000 лева.
Идеята на курсовете е да бъде преборен сериозният недостиг на компетентни преподаватели, които да са конкурентоспособни при бързо навлизащите изисквания на електронния свят и внедряването на изкуствен интелект.
Наблюдава се и все по-сериозен интерес към IT специалностите в много висши училища, което е допълнителна предпоставка за липсата на достатъчно специалисти, които да откликнат на нуждите на многобройните студенти. От друга страна, предполагат от министерството, все по-малко вероятно е завършилите да се насочат към академична кариера. Причината са високите доходи, които носи реализацията по професията в конкретния сектор.
Етапите, през които ще преминат учителите и професорите ще обхванат технологичната и методологична подготовка на различни теми като виртуална и смесена реалност, облачни технологии, работа с 3D скенери и принтери, използване на интерактивни презентационни системи, плюс поддържане на киберхигиена и осигуряване на киберсигурност, както и внедряване на дигиталните технологии за оценяването на прогреса и постиженията на учащите.
Програмата ще бъде разработена по най-новите и иновативни методи. Лекциите ще бъдат системно качвани във виртуална библиотека, която ще съхранява също презентации и видеа. В хранилището ще се публикува и наръчник в интерактивен вариант. В платформата за сътрудничество след преминат успешно тест ще бъдат издавани и квалификационни сертификати.