Учителка посяга на ученик – това се вижда от клип, разпространяван в социалната мрежа Facebook. Потребителят, който го е публикувал вчера твърди, че кадрите са направени в Специалното училище за ученици с увреден слух /СУУУС/ „Свети Иван Рилски“ в Търговище.
В началото на видеото се вижда как младеж се клати със стола си в класна стая в резултат, на което пада. Впоследствие идва преподавателката му, хваща го, изправя го и го удря. Детето покрива главата с ръцете си с цел да се предпази от още удари, но тя го хваща за тях и той пада на земята до стола си. Чува се:
„Сядай бързо! Сядай!“
Младежът се изправя и заема мястото си, докато учителката продължава да говори:
„Така се седи на стола. Така се седи, а не – така и така! И да чупиш! И да чупиш, нали?“
Цялата ситуация се развива пред погледа на останалите ученици, намиращи се в класната стая.
От редакцията на Искра.бг се свързахме със СУУУС „Свети Иван Рилски“ в Търговище на телефон, посочен в уебсайта им. На въпрос дали са запознати със случилото се, ни отговориха:
„Естествено, но не желаем да коментираме.“
Бившият директор на учебното заведение Росен Милачков коментира за Искра.бг: „Изключително съм притеснен от това, което е станало. Въпросната преподавателка работи от дълги години в училището и преди не е имало подобни случки. Останах много изненадан, когато видях клипчето. Всяко дете обича да се люлее на стола, независимо какво е училището. Отдавам случилото се на някакво моментно състояние, защото тя е много добър педагог, много грижовна, много активна, но не мога да си обясня станалото. Ако това беше във времето, когато аз бях директор, сигурно вече нямаше да е на работа. В края на краищата наистина може да е била моментно афектирана, но това не й дава право да действа по този начин. Тя е и с първи клас квалификация в училище – това е най-високата степен на квалификация. Но професията ни е такава, че ние трябва да успяваме да преодоляваме подобни ситуации.“
Журналист на медията ни разговаря и с пресцентъра на Министерството на образованието и науката, откъдето също потвърдиха, че се уведомени за станалото. След изпратени въпроси от редакцията ни, от просветното министерство ни изпратиха следната позиция:
„Регионалното управление на образованието в Търговище се самосезира във връзка с публикуван клип във Фейсбук относно извършен тормоз от учител спрямо ученик по време на учебен час в Специално училище за ученици с увреден слух „Свети Иван Рилски“. Извършена е текуща проверка, в присъствието на служители на Отдел „Закрила на детето” – Търговище. Изискани са от директора училищни документи и е проследено съответствието на прилагането на механизма за противодействие на тормоза и насилието в СУУУС „Св. Иван Рилски” с Алгоритъм за прилагането на механизма за противодействие на тормоза и насилието в институциите в системата на предучилищното и училищното образование. Сформиран е училищен координационен съвет за справяне с насилието.
Направени са задължителни предписания на ръководството на училището. Едно от тях е за неизпълнение на задълженията и функциите на педагогическите специалисти директорът да предприеме действия за търсене на дисциплинарна отговорност от учителя, в съответствие с Кодекса на труда, като вземе предвид тежестта на установеното нарушение. По думите на директора до момента в неговите учебните часове не е имало подобни ситуации. Оказана е психологическа помощ на ученика, неговите родителите и е проведена групова психологическа работа с класа и с педагогическите специалисти в училището.
Министерството на образованието и науката се стреми да действа навременно при всеки постъпил случай на агресия. Психолози от мобилната група, която е към МОН, работят на терен, както с потърпевшите, така и с останалите ученици. Министерството на образованието и науката вече създаде организация във всеки от шестте центрове за психологическа подкрепа в страната – София-град, Велико Търново, Пловдив, Стара Загора, Варна и Бургас да могат да консултират учители и директори на училища и детски градини как да постъпват в случаи с деца в риск, риск от насилие или в кризисни ситуации. В последните месеци Министерството на образованието и науката предложи мерки за справяне с агресията, включително да има повече психолози в училищата, както и активна работа с родителите, като в превенцията се включват и децата, и родителите. Разработени са различни материали, например психологически карти, съдържащи кратки стъпки как да се процедира за минимизиране на последствията от проблемно поведение или за преодоляване на проблемно поведение, как да се реагира на заплахи, свързани с агресия или проблемно поведение на ученици, кибертормоз и др.“
Не вярвам тази да е нямала предишни подобни случки… По-скоро за първи път я снимат
добре че при падането не се удари в някой ръб, че тогава щеше и уволнението да и е малко на учителката
не виждам кой знае какъв бой…