Експерти във финансовия сектор твърдят, че растящата инфлация у нас все още не влияе пряко върху разходите на домакинствата. Но предупреждават, че стойностите на жилищното кредитиране вече са рекордни, а в настоящите условия подобно начинание крие рискове, предаде „БНР“.
Само през първото тримесечие на годината са били отпуснати нови заеми в размер на цели 1.5 милиарда лева. Това е ръст с 43% в сравнение със същия период на 2021 година.
Стефания Мутафчиева посочи, че освен инвестиция, решението за закупуване на имот с кредит може да се окаже непремерен риск в условията на толкова голяма инфлация. Самата сума, която се взима като заем, се обезценявала заради ръста на цените.
Същото важи и за парите ни. Отнася се със същата сила и за инвестициите ни.
Така хората, които имат по-висока финансова култура, влагат повече средства и купуват на по-ниски цени. Именно така тяхната инвестиция се покачва повече, след като се излезе от съответната криза.
За всички останали е изключително важно да се следи за икономическите промени и как всичко това влияе върху финансите на хората, защото разходите се повишават, а спестяванията ни намаляват и следват лишения от определени неща. Затова е задължително в такава ситуация да имаме резерв на средства, които да ни стигнат за период от поне половин година.