Удължават преговорите за климата в Глазгоу

0
28
Изменние на климата, глобално затопляне.
Изменние на климата. Снимка: Pixabay

Преговорите за климата на конференцията на ООН COP26 в Глазгоу изтекоха в петък, но въпреки това бяха удължени. Председателстващият конференцията призова страните да положат „последни усилия“, за да осигурят ангажименти, които ще овладеят повишаващите се температури, заплашващи планетата, предадоха от „Reuters“.

Проектът на окончателното споразумение, публикуван рано в петък, изисква страните да поставят по-строги обещания за климата през следващата година, за да се предотвратят катастрофални климатични промени. Британският председател на COP26 Алок Шарма коментира:

Извървяхме дълъг път през последните две седмици и сега се нуждаем от последната инжекция на този „успешен“ дух, който присъства на тази COP, така че да завършим това споделено начинание.“

Шарма посочи, че срещите ще продължат в събота и че очаква сделката да се случи по-късно през деня. Той посочи, че преработеният проект на споразумението ще бъде публикуван в събота сутринта. Основната цел на срещата е да се поддържа амбициозната цел на Парижкото споразумение от 2015 година за ограничаване на глобалното затопляне с 1,5 градуса по Целзий над прединдустриалните нива.

Проектът запазва най-значимото си искане, нациите да поставят по-строги обещания за климата през следващата година, който някои развиващи се държави са поискали. Страните трябва да преразгледат своите обещания на всеки 5 години. Последното предложение е включвало премахването на субсидиите за изкопаемите горива – въглища, нефт и газ, които са основната причина за глобалното затопляне. Грийнпийс заяви:

Може да е по-добро, трябва да е по-добро и ни остава един ден, за да го направим много, много по-добро.“

Окончателната сделка ще изисква единодушното съгласие на около 200 държави, подписали Парижкото споразумение. За да засилят натиска на сделката, протестиращите се събраха пред мястото на COP26, където активисти умоляваха делегатите да защитят Земята.

Според последния проект на учени е, че светът трябва да намали емисиите на въглероден диоксид с 45% от нивата си за периода от 2010 до 2030 година. Това ефективно би поставило еталон за измерване на бъдещите обещания за климата.

Финансовата подкрепа е също горещо обсъждана тема, като развиващите се страни настояват за по-строги правила, за да гарантират, че богатите нации, чиито исторически емисии са до голяма степен отговорни за загряването на планетата, ще предоставят повече пари, за да им помогнат да се адаптират към последиците от това. Тези страни не успяха да изпълнят 12-годишната цел да осигурят 100 милиарда долара годишно за така нареченото „финансиране на климата“ до 2020 година.

Сумата, която ООН казва, че държавите действително ще се нуждаят, има за цел да се справи със „смекчаването“ и помагането на бедните страни с техния екологичен преход и „адаптация“, за да може да им помогне да управляват екстремни климатични събития.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments