
Украйна е постигнала споразумение със САЩ за ключова сделка за минерали, съобщи високопоставен представител в Киев пред „BBC„.
„Ние наистина се съгласихме по някои добри поправки и го разглеждаме като положителен резултат“, каза представителят, без да предоставя допълнителни подробности.
Според медийните доклади, Вашингтон е отпаднал от първоначалните си искания за правото на $500 милиарда потенциални приходи от използване на природни ресурси, но не е предоставил твърди гаранции за сигурността на Украйна, което е ключово искане от страна на Киев.
Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви, че очаква украинският му колега Володимир Зеленски да подпише сделката в Вашингтон тази седмица, след като двамата лидери обмениха силни думи помежду си. Без да потвърди, че споразумение е постигнато, Тръмп каза във вторник, че в замяна на сделката Украйна ще получи правото да се бори.
„Те са много смели“, каза той пред репортери, но добави, че „без Съединените щати и техните пари и военна техника, тази война би приключила за много кратко време“.
Попитан дали доставките на американско оборудване и боеприпаси за Украйна ще продължат, той заяви: „Може би, докато не постигнем сделка с Русия… Трябва да имаме сделка, иначе тя ще продължи“. Тръмп добави, че ще е необходима „някаква форма на миропазещи сили“ в Украйна след всяко споразумение, но това трябва да е „приемливо за всички“.
Украйна притежава находища на критични елементи и минерали, включително литий и титан, както и значителни залежи на въглища, газ, нефт и уран, стойността на които възлиза на милиарди долари.
Тръмп твърди, че тази сделка ще позволи на САЩ да получат повече, отколкото са похарчили за Украйна, но се твърди, че още не са изчистени детайлите. Според източник от президентския офис на Украйна, постигнато е споразумение за първоначалните условия на сделка, включваща критични минерали и други ресурси на страната.
„Условията на сделката сега са много по-добри за Украйна“, добавиха те.
Доклади сочат, че това ще включва създаването на съвместно притежаван фонд, който ще бъде използван за възстановяване на инфраструктурата и икономиката на Украйна.
Заместник-министърът на Украйна Оля Стефанишина, която води преговорите, заяви пред Financial Times, че сделката е „част от по-голяма картина“. На фона на враждебния контекст, в който Вашингтон изглежда започва да се сближава с Москва, се надява, че това споразумение ще отвори път за повече сътрудничество между Киев и неговия някога най-голям съюзник.
Миналата седмица Тръмп нарече Зеленски „диктатор“ и изглежда обвини Украйна – а не Русия – за започването на войната, след като украинският лидер отхвърли исканията на САЩ за $500 милиарда минерални богатства и заяви, че президентът на САЩ живее в „пространство на дезинформация“, създадено от Русия. Зеленски аргументира, че няма предоставена такова количество американска помощ, добавяйки: „Не мога да продавам нашата държава.“
Във вторник Тръмп заяви, че САЩ са предоставили на Украйна между $300 и $350 милиарда.
„Искаме да си върнем тези пари“, каза той. „Помагаме на страната през много голям проблем… но сега американският данъкоплатец ще получи обратно тези пари плюс.“
Киев се надява, че финансовият дял може да даде на Белия дом основание да защити Украйна, ако войната се възобнови след подписването на примирие. Белият дом задава нов прецедент. Американската помощ при администрацията на Тръмп идва с условия. Помощта за помощта, независимо дали за хуманитарни или стратегически цели, вече не е практиката.
Това представлява основно преориентиране на американската външна политика, която е била такава през последните 75 години, от времето на Маршаловия план до следпост-Студената война идеализъм и „Свободната програма“ на Джордж Буш за популяризиране на глобалната демокрация.
Украйна е само началото. Очаквайте Тръмп и неговия екип по външната политика да приложат принципите на „Америка на първо място“ по целия свят през следващите четири години.
Зеленски повдигна възможността за достъп до част от минералните богатства на страната миналата година, когато представи „план за победа“ на западните партньори.
Във вторник руският президент Владимир Путин заяви, че е открит да предложи на САЩ достъп до редки минерали, включително от руско-окупираните региони на Украйна, и твърди, че неговата страна разполага с „значително повече ресурси от този вид, отколкото Украйна“.
Украйна и нейните европейски съюзници се тревожат все повече от последните топли отношения между САЩ и Русия, включително техните двустранни преговори в Саудитска Арабия миналата седмица.
Има опасения в Киев и из цяла Европа, че те може да бъдат изключени от всякакви преговори за прекратяване на войната, а бъдещата сигурност на континента като цяло може да бъде решена зад техните гърбове.
Какви минерали има всъщност Украйна?
Прогнозира се, че около 5% от световните „критични сурови материали“ са в Украйна, включително:
19 милиона тона доказани резерви на графит, използван за производство на батерии за електрически превозни средства Трета част от всички европейски литиеви находища, ключов компонент в съвременните батерии. Преди началото на пълномащабното нахлуване на Русия, Украйна произвеждаше 7% от световния титан, използван в строителството за всичко от самолети до електрически станции.
Територията на Украйна съдържа и значителни находища на редки земни метали, група от 17 елемента, които се използват за производство на оръжия, вятърни турбини, електроника и други продукти, които са жизненоважни за съвременния свят.
Някои от минералните находища вече са били завладени от Русия. Според Юлия Свириденко, икономически министър на Украйна, ресурси на стойност $350 милиарда остават в руско-окупираните територии на страната.
За още новини вижте ТУК
Присъединете се към нашия Телеграм