Де факто Украйна стана член на военния съюз НАТО. Това коментира украинският министър на отбраната на фона на западните страни, които преди бяха загрижени, че военната помощ може да се разглежда като ескалация от страна на Русия, но сега променят „подхода си на мислене“. В интервю за „BBC Олексий Резников каза, че е сигурен, че страната му ще получи дълго търсени оръжия, включително танкове и бойни самолети.
„Украйна като държава и въоръжените й сили станаха член на НАТО. Де факто, а не де юре /по закон/. Защото имаме оръжие и разбиране как да го използваме.“
Руският президент Владимир Путин определи инвазията си в Украйна като екзистенциална битка срещу западните страни, които искат да отслабят Русия.
Украйна от години се стреми да се присъедини към НАТО – нещо, което президентът Путин определи като заплаха за сигурността на Русия. Украинският президент Володимир Зеленски настоя за бързо присъединяване, но не е ясно дали пълноправното членство е нещо, което членовете на Алианса ще обмислят сериозно дори след като войната приключи, въпреки обещанията за подкрепа.
Същевременно НАТО предприе стъпки да не бъде разглеждан като страна в конфликта. Според Резников обаче думите му не могат да се тълкуват двусмислено.
„Защо /би било/ спорно? Вярно е. Факт е. (…) Сигурен съм, че в близко бъдеще ще станем членове на НАТО де юре.“
НАТО е съюз на САЩ и 29 европейски държави, създаден след Втората световна война. Член 5 от договора гласи, че „въоръжено нападение срещу един или повече от тях в Европа или Северна Америка ще се счита за нападение срещу всички.“
Военният министър даде интервюто си в столицата Киев, докато украинските и руските сили продължават да се бият за малкия град Соледар, в източната област Донецк, в някои от най-интензивните битки през изминалите 11 месеца война.
Руската офанзива се ръководи от наемната група „Вагнер“, чийто основател Евгений Пригожин, дългогодишен съюзник на Путин, се превърна в остър критик на представянето на руската армия в Украйна. Във вторник Пригожин заяви, че бойците му са завзели контрола над града – обвинение, което беше отхвърлено от Украйна.
Ситуацията в Соледар е „много трудна“, разкри Резников, но по думите му е „под контрол“. Той каза, че бойците на „Вагнер“ са били използвани във „вълна след вълна след вълна“ от атаки, водещи до голям брой смъртни случаи и че Пригожин се интересува от възможните икономически ползи от превземането на града – дом на най-големите солни мини в Европа.
„Ще спечелят пари от кръвта.“, каза той.
Соледар е разположен на около 10 километра от Бахмут – стратегически град, където украинските и руските сили са участвали в продължила месеци война на изтощение, която причини широкоразпространени разрушения и тежки загуби от двете страни. Там има разположени много наемници на „Вагнер“ и се смята, че Пригожин е превърнал превземането на Бахмут в лична цел. Ако бъде превзет градът, руските войски могат да си проправят път към Краматорск и Славянск, които са две украински бастиони в Донецк – регион, който е ключова цел за руския президент Владимир Путин.
Резников твърди, че „приблизително 500 или 600“ руски бойци биват убивани всеки ден в цялата страна, докато Украйна губи 1/10 от своите. Тези цифри обаче не могат да бъдат независимо проверени. Според министъра Русия може да се опитва да събере „сили, боеприпаси и оръжия“ за офанзива от райони, които вече е окупирала на юг и изток.
Междувременно Украйна се нуждаела от време, за да се прегрупира и превъоръжи.
„Пролетта е най-добрият период за освежаване на движението за всички страни. (…) Разбираме, че те ще бъдат готови да започнат и разбира се, ние трябва да сме готови да реагираме.“
Той обаче не повтори твърдението, че Русия може да подготвя ново нахлуване от Беларус – предупреждение, което беше отхвърлено от ръководителя на украинското военно разузнаване. Движението от север, според Резников „ще отнеме много време и те (Русия) нямат ресурси“.
Коментарът на Резников идва ден след като руското министерство на отбраната смени командващия силите си в Украйна, изненадваща новина, която се възприема като знак за борба за власт. Генерал Валерий Герасимов, един от архитектите на миналогодишната инвазия, ще се върне на поста, заеман от генерал Сергей Суровикин, който беше назначен през октомври. Според Резников рокадата се дължи на „конфликта между Пригожин и въоръжените сили на Руската федерация“. Ген. Суровикин ръководи неотдавнашните брутални атаки срещу енергийната инфраструктура на Украйна, които според Резников са „намалили /руските ракетни/ запасите без никакви резултати“.