Украйна изтегли войските си от няколко села в пограничния район на Харков след продължаващия натиск от страна на руските сили, информира „BBC“.
Войниците са били подложени на тежък обстрел и са се преместили на „по-изгодни позиции“ в два района на североизточния регион, заяви военен говорител. В хода на двугодишната война Украйна обикновено използва този тип изрази, за да обозначи отстъпление.
Президентът на страната Володимир Зеленски отмени всички предстоящи свои пътувания в чужбина, тъй като войските се борят да овладеят новото трансгранично нахлуване, при което няколко града и села са подложени на силен обстрел. Неговият прессекретар Сергей Никифоров поясни, че президентът е наредил да се отложат всички международни събития, планирани за следващите дни, и да се съгласуват нови дати.
Москва твърди, че нейните сили вече са поели контрола над още две селища в региона – Лукянски и Хлибок, както и над село Роботин, в южната част на Запорожка област. Украйна все още не е коментирала тези твърдения.
Роботине беше едно от малкото населени места, които Киев си върна по време на лятната си контраофанзива миналата година. Говорител на украинските военни заяви в изявление, че решението за преместване на войските от районите на Лукянци и Вовчанск е взето, за да се запази животът на нашите военнослужещи и да се избегнат загуби.
Превземането на Вовчанск, макар и да няма особено военно значение, би представлявало удар по украинския морал. Военният говорител заяви, че ситуацията остава трудна, но настоя, че нейните сили не позволяват на руските окупатори да се закрепят.
Ръководителят на украинското разузнаване Кирил Буданов по-рано заяви, че войските са стабилизирали фронтовата линия.
През последните дни хиляди цивилни избягаха на запад към втория по големина украински град Харков – включително от град Вовчанск, разположен на 74 км. Олексий Харковски, началник на полицията във Вовчанск, заяви в социалните медии, че боевете са интензивни и руските сили установяват позиции в града. Той изтъкна:
„Ситуацията е изключително трудна. Противникът заема позиции по улиците на град Вовчанск.“
Киев изпрати подкрепления в по-широката Харковска област след петъчното нахлуване – разглеждано като една от най-значимите сухопътни атаки на Русия, откакто тя започна пълномащабната си инвазия в страната през февруари 2022 г.
„Разгръщат се допълнителни сили, има и резерви“, обясниха от кабинета на президента Зеленски в сряда.
Държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен обяви допълнителна военна помощ в размер на 2 млрд. долара за украинските военни усилия по време на посещението си в Киев. Блинкен коментира пред репортери в сряда, че фондът ще осигури оръжия „още днес“ и ще инвестира в индустриалната база на Украйна. Той продължи:
„Бързаме с боеприпаси, бронирани машини, ракети, противовъздушна отбрана, за да ги доставим на фронтовата линия. Преминахме заедно през трудни времена, имам пълната увереност, че заедно ще се справим с тези трудни моменти.“
Това се случва седмици, след като Конгресът на САЩ прие миналия месец пакет от помощи в размер на 61 млрд. долара.
Далеч от Харков, по-рано Русия заяви, че временно е затворила две големи летища в югозападната област Казан след целенасочени атаки на украински дронове. Украйна не е коментирала удара.
Говорителката на руското външно министерство Мария Захарова също заяви в сряда, че украинските атаки в руския граничен регион Белгород са демонстрация на „престъпността“ на Киев и западните сили, които го подкрепят.
За разлика от украинската територия, която Русия окупира, Киев неохотно се съгласи със западните съюзници да не използва предоставените от него ракети по цели в самата Русия.
[…] Украинските войски се оттеглят в Харков след руската о… […]
Ако четете пропутинската позора преса в Бг те отдавна да са превзели Украйна! Три дни, 2 седмици. Сега превземат Харков. Да, ама не, украинците се борят смело срещу горките от Москва, въпреки липсата на тежко въоръжение. Ще видим какво ще стане и от това “ превземане“ !
Украинци ,бягайте преди да са ви избили до последния ! В 2 та случая няма да имате нищо !
И германците по време на втората световна война така са се оправдавали със скъсяване на фронта, заемане на по изгодна отбранителна позиция и тъй нататък. В действителност и тогава и сега отстъпващите са отнесли як бой.