Редици от бели бетонни барикади и намотки от бръснеща тел се простират на повече от километър през открито поле, пише агенция „Ройтерс“. Под прикритието на тъмнината се копаят окопи в елементарни жилищни помещения. Артилерията гърми недалеч.
Новите отбранителни линии, посетени от представители на „Ройтерс“ близо до североизточния град Купянск на 28 декември, показват как Украйна е ускорила изграждането на укрепления през последните месеци, тъй като прехвърля военните си операции срещу Русия на по-дефанзивна основа.
Според военни анализатори тези защитни съоръжения, които донякъде приличат на тези, изградени в окупираните от Русия южни и източни райони, имат за цел да помогнат на Украйна да устои на нападенията, докато възстановява силите си, тъй като Москва поема инициативата на бойното поле.
„Щом войските се придвижват, прекосявайки полета, може да се мине и без укрепления. Но когато войските спрат, трябва незабавно да се вкопаеш в земята“, заяви пред „Ройтерс“ близо до Купянск инженер от украинската армия с повиквателен знак Lynx.
На 28 ноември президентът на страната Володимир Зеленски обяви, че Украйна „значително засилва“ укрепленията, след като контраофанзивата, която започна през юни, не успя бързо да пробие руските линии.
Киев заявява, че не е разколебан в стремежа си да си върне всички останали окупирани територии, но засега е съсредоточен върху политически чувствителните реформи на наборната служба за попълване на човешките ресурси, както и върху преодоляване на недостига на артилерия на фронта.
Русия засилва офанзивния натиск около източните градове като Купянск, Лиман и Авдийвка и вече не е необходимо да задържа резервните си войски от страх пред евентуален украински пробив, твърдят военните анализатори.
Зеленски заяви, че отбранителните съоръжения на Украйна трябва да бъдат подсилени и работата по тях е нужно да се ускори около трите града, в източните части на Донецка област и в областите Харков, Суми, Чернигов, Киев, Ровно и Волин. Тези региони се простират от източната част на Украйна, покрай границата с Русия и Беларус, до западния ѝ съюзник Полша. Зеленски заяви, че южната Херсонска област, която все още е окупирана, също ще бъде подсилена.
Отбранителна позиция
Няма публично достъпни данни за интензивността или мащаба на фортификационното строителство. Украйна има отбранителни линии в някои райони на източния регион Донбас от 2014 г., когато Русия подкрепи бойците, завзели територията. Тя е била силно окопана на места като Авдийвка по време на пълномащабната инвазия.
По-силните укрепления биха забавили руските войски и биха впрегнали по-малко украински сили в отбрана, освобождавайки ги от фронта, за да могат например да получат повече обучение, каза Джак Уотлинг, старши научен сътрудник по сухопътни войни в Кралския институт на обединените служби.
„Украинците сега преминават към отбранителна позиция, защото настъплението им е в кулминация“, коментира той в телефонно интервю, като добави, че Русия е поела отново инициативата на бойното поле и може да избира къде да атакува.
Тъй като запасите от украински артилерийски боеприпаси намаляват, процентът на руските жертви намалява, което улеснява Москва да генерира нови части, които след време могат да ѝ позволят да открие нови линии на атака, добави той.
„От украинска страна те се опитват да сведат до минимум собствените си загуби, но и да възстановят нападателната си бойна мощ“, смята Уотлинг.
Той подчерта, че укрепленията могат да се използват и за защита на фланговете на Украйна, когато тя отново премине в настъпление.
Зъби на дракон
В сряда репортери на „Ройтерс“ посетиха окопи, които се копаят с багер и лопати на неразкрито място в Черниговска област близо до руската граница. Ето какво заяви пред репортери на мястото Серхий Наев, командващ обединените сили на Украйна, който наблюдава северния военен сектор:
„Когато цивилните си свършат работата (построяването на позициите), ние ще ги минираме плътно.“
Миналия месец репортери на медията посетиха новоизградени украински окопи в Чернобил, близо до границата с Беларус – руски съюзник, използван от Москва като плацдарм за инвазията през февруари 2022 г. Голямо военно инженерно превозно средство препускаше през заснежената земя, докато издълбаваше широк противотанков ров. На място Наев изтъкна:
„Работите продължават по протежение на цялата Северна оперативна зона. В момента тези работи се извършват в Сумска област, Черниговска област, тук, в посока Киев.“
Той обясни:
„Изграждат се бетонни конструкции, бодлива тел, … „драконови зъби“ (бетонни барикади) …; Те ще бъдат минирани и върху тях ще бъде поставена бодлива тел. Това ще представлява едно непрекъснато бетонно препятствие за бронираните машини.“
Близо до Купянск украинските военни показаха на репортерите на „Ройтерс“ новоизградени отбранителни линии, но заявиха, че точното местоположение не може да бъде оповестено публично от съображения за сигурност. Военен инженер, използващ повиквателния знак „Гущер“, заяви, че обикновено първо поставят „драконови зъби“, след това намотки от бръснеща тел и след това мини, ако се наложи да се използват. Той уточни:
„Смятам, че повечето от тези бариери трябваше да бъдат изградени много по-рано, вероятно през пролетта. Това отнема твърде много време.“
На няколкостотин метра зад „зъбите на дракона“ се работеше по разширяването на мрежа от окопи за персонала, подсилени с дървени греди, където имаше и жилищни помещения и дървени двуетажни легла.
Линкс, другият военнослужещ, потвърди, че Украйна се опитва да сведе до минимум използването на мини за укрепленията си, за да не оставя опасни боеприпаси на територията си. Той беше категоричен:
„Това е нашата земя. Не бихме искали да я загрозяваме толкова много.“