Украйна демонстрира смелост, докато Западът се колебае

0
50
Президентът на Украйна Володимир Зеленски
Президентът на Украйна Володимир Зеленски. Снимка: Facebook

Единният фронт на Запада по отношение на Украйна се пропуква повече от всякога, а Киев няма друг избор, освен да се усмихва и да го понася, пише „Politico“.

Повече от 500 дни след пълномащабната инвазия на Русия републиканските законодатели във Вашингтон осуетиха усилията за отпускане на по-щедра помощ на разкъсваната от война страна. Само 9 дни след посещението на украинския президент Володимир Зеленски във Вашингтон, който пристигна, за да помоли за продължаване на подкрепата от страна на САЩ, станаха ясни нагласите на републиканците в Конгреса, които искат да прекратят помощта на Вашингтон за Киев.

По същото време, когато републиканците гласуваха с „не“ на Капитолийския хълм, гласоподавателите в Словакия избраха проруския премиер Роберт Фицо, който също обяви, че е против изпращането на боеприпаси на Украйна и изглежда ще се обедини с унгарския премиер Виктор Орбан, за да се противопостави на по-нататъшната европейска подкрепа за Киев. Полша, някога най-надеждният съюзник на Киев, направи шокиращото изявление на 20 септември, че повече няма да изпраща оръжия на Украйна.

Тези предупредителни знаци обаче все още не означават категорично дълбока промяна в политиката на Вашингтон или Брюксел спрямо Украйна. Президентът на САЩ Джо Байдън обеща да подкрепи Украйна въпреки бюджетното фиаско. Повечето европейски лидери също продължават да я подкрепят, като според двама дипломати от ЕС, пожелали анонимност, през следващите месеци ще бъде прието предложение за допълнителна подкрепа за страната в размер на около 50 млрд. евро.

Помолена да коментира факта, че в американския проектозакон за временното финансиране липсва каквото и да е финансиране за Украйна, прессекретарката на Белия дом Карин Жан-Пиер заяви: „Президентът изгради коалиция от повече от 50 държави, които да предоставят помощ в подкрепа на Украйна. Има много силна международна коалиция зад Украйна и ако Путин си мисли, че може да ни надвие, греши.“

Върховният представител на ЕС за външната политика и сигурността Жозеп Борел сподели, че е „сигурен“, че решението за блокиране на финансирането на Украйна ще бъде преразгледано.

„Ние ще продължим да бъдем на ваша страна,“, коментира още той пред репортери в Киев, когато беше попитан как ще се отрази на Украйна бюджетният дефицит от страна на САЩ.

Украинските политици, които са подложени на критики от страна на САЩ и Обединеното кралство, че изглеждат недостатъчно „благодарни“ за западната помощ, демонстрираха оптимизъм.

„Работим и с двете страни на Конгреса, за да гарантираме, че това няма да се повтори отново, при никакви обстоятелства,“, заяви външният министър Дмитрий Кулеба.

Думи на благодарност

Въпреки тези опити да се придаде положителен характер на ситуацията, откритата критика на помощта за Украйна от страна на някои високопоставени западни политици в съчетание с онлайн атаките на Илън Мъск срещу украинския президент Володимир Зеленски, изпраща смразяващо послание към Киев. Ето защо досегашното послание, че САЩ и Европа ще подкрепят Киев, независимо от всичко, започва да звучи несъстоятелно.

Украйна продължава да е силно зависима от западната подкрепа не само за подсилване на бойните си действия си срещу Русия, но и за поддържане на държавната си администрация в добро състояние. Според прогнозния си бюджет за 2024 г. Украйна очаква да получи 42,8 млрд. долара от международни дарители през следващата година, като голяма част от тези средства ще дойдат от САЩ. През юни министърът на финансите на Украйна Серхий Марченко заяви, че САЩ трябва „да се намесят и да предоставят на Украйна поне средносрочно облекчение“. На въпрос дали намаляването на финансовата помощ от страна на САЩ ще доведе Киев до бюджетен дефицит, говорител на Марченко отказа да коментира.

Европа също се притеснява какво да очаква от Вашингтон занапред. Въпреки че повечето страни от ЕС са съгласни да подкрепят Украйна, помощта за Киев е обвързана с по-широк преглед на дългосрочния бюджет на ЕС, по който няма единодушие. И тъй като всички 27 държави от ЕС трябва да подкрепят споразумението, може да се окаже трудно то да бъде прието до края на годината, когато изтича срокът за настоящата подкрепа на ЕС за Украйна. Всъщност унгарският премиер Орбан вече обяви, че не е готов да финансира Украйна, ако тя не преразгледа отношението си към унгарските малцинства, живеещи на нейната територия. Въпреки че критиците определят тази позиция като тактическо вето, целящо да отключи средства, които Брюксел отказва на Будапеща заради отделен спор за върховенството на закона, Орбан може да използва избора на своя съмишленик от Словакия, за да затвърди тактиката си на преговори.

На фона на несигурността дали в крайна сметка Украйна ще може да финансира бюджета си и да продължи да води успешно военните си действия, украинските високопоставени служители се опитват да се държат смело и да изглеждат благодарни. В разговор с екип на “Politico”, проведен миналата седмица, украинският министър-председател Денис Шмихал наблегна на своята „благодарност“ към Полша – съюзник, който преди време влезе в спор с Киев относно износа на зърно, а сега обеща да не изпраща повече оръжия за Украйна.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments