Украйна: Дипломацията е решаваща при планирането на нова офанзива

0
62
Помощ за Украйна
Помощ за Украйна. Снимка: Pixabay

Дипломатическите усилия за прекратяване на войната в Украйна отново бяха поставени в центъра на вниманието днес, въпреки че САЩ обещаха да предоставят повече оръжия, за да помогнат на Киев да се подготви добре за контраатака, докато руските сили продължават с непрестанните атаки в град Бахмут на фронтовата линия.

След като издържаха на тежката, продължила месеци атака в Източна Украйна, военните командири на страната заявиха, че контранастъплението не е далеч във времето, но подчертаха, че е особено важно да успеят да задържат контрола над градовете, които се намират там, включително Бахмут, и междувременно да нанесат загуби на руските сили.

„Въпросът за нашето контранападение се обсъжда активно от американските и европейските политически кръгове, може би дори прекомерно,“, твърди Сергей Згурец, който е начело на медийното издание „Defense Express“. По негови думи украинските дипломати ще трябва да убедят съюзниците си, че един настъпателен удар, който да отблъсне силно руските войски, няма да е достатъчен за победа.

Планирано е френският президент Еманюел Макрон да посети Китай днес, след като с президента на САЩ Джо Байдън се договориха, че ще се опитат да потърсят подкрепа в негово лице, за да ускорят края на войната. Китай и Русия подписаха споразумение за партньорство „без ограничения“ в началото на 2022 г., само няколко седмици преди президентът Владимир Путин да изпрати десетки хиляди войници в Украйна. До момента Китай се въздържа да критикува открито решението на Путин за военна инвазия, като същевременно изтъкна важността на мирния план за Украйна.

Самият Зеленски днес е в Полша, която е приела над един милион украински бежанци през последните 13 месеца, в които се води войната. Лидерът на Украйна също така изигра важна роля в убеждаването на други западни сили да доставят бойни танкове и друго въоръжение на страната му.

Решителни действия

Вчера САЩ обявиха, че ще отпуснат още 2,6 млрд. долара военна помощ за правителството на президента Володимир Зеленски, включително три радара за въздушно наблюдение, противотанкови ракети и камиони за гориво. От инвазията на Русия досега САЩ са предоставили на Украйна военна помощ на стойност над 35 млрд. долара.

„Основната цел е да не губим време, да не губим шанса, който имаме. Действайте сега, помогнете сега“, призова Зеленски чрез видеовръзка.

Руското посолство в САЩ е отправило обвинения, че Зеленски и САЩ се стремят да протакат конфликта възможно най-дълго, съобщи руската информационна агенция ТАСС.

Десетки хиляди украински цивилни граждани и военнослужещи от двете страни на конфликта са убити в така наречената от Русия „специална военна операция“ за освобождаване на съседната страна от нацисти. Западът определя войната непровокирано нападение с цел подчиняване на независима държава. Битката за Бахмут е една от най-кървавите в конфликта, с тежки загуби и от двете страни, а малкият източен град до голяма степен вече е разрушен. Основателят на руската наемническа сила „Вагнер“ Евгений Пригожин наскоро заяви, че силите му са превзели минно-логистичния център. Украйна обаче многократно отрича, че руските сили контролират града, като същевременно признава, че те са завзели поне половината от него.

Междувременно от това Кремъл обявиха, че президентът на Беларус Александър Лукашенко ще пътува до Москва днес, за да проведе двудневни дискусии с Путин.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments