Украйна: Майки се опитват да си върнат отведените от руските сили деца

0
60
Училище
Снимка: Wikimedia commons

Когато 15-годишният Саша Крайнюк разглежда снимката, предоставена му от украинските следователи, той веднага разпознава момчето, облечено в руска военна униформа, което го гледа от нея. На десния ръкав на тийнейджъра, седящ на училищното бюро, е изписан знакът на руската война Z, оцветен в цветовете на руското знаме. Името на момчето от снимката е Артем. Артем е украинец.

Саша и Артем са сред 13-те деца, отвлечени от собственото им училище в град Купянск, Североизточна Украйна, през септември миналата година от въоръжени руски войници, носещи балаклави. Очевидци си спомнят, че децата са били настанени в автобус с викове „Бързо!“, след което са изчезнали безследно за седмици. Когато на децата, които имат специални образователни потребности, най-накрая им е било позволено да се обадят у дома, те вече са се намирали много по-навътре в окупираната от Русия територия. За да ги върнат обратно, роднините им са били принудени да предприемат изтощителни пътувания през хиляди километри в страната, която им е обявила война. Само осем от децата са били върнати от Перевалск до момента, а Артем е едно от последните, прибрано от майка си едва тази пролет. Майката споделя, че когато се е свързала с директорката на училището по телефона, тя й отговорила, че не вижда никакъв проблем в обличането на украинските деца в униформи със знака на руската армия.

Кореспондентката на “BBC” Сара Рейнсфорд проучва твърденията за незаконно депортиране на украински деца от Русия. Тя е успяла да се срещне с някои от роднините им, които правят всичко възможно да уредят завръщането им. Сара споделя, че прелиствайки уебсайта на едно от училищата в Перевалск, се е натъкнала на снимката на Артем, изложена на показ. Снимката е направена през февруари 2023 г., година след нахлуването на Русия в Украйна, по време на тържество по случай Деня на защитниците на отечеството. Урокът е бил посветен на засвидетелстването на „благодарност и уважение“ към руските военнослужещи. Репортерката казва, че е направила опит да разпита директорката подробно, но телефонната линия внезапно е прекъснала.

Издирваният военнопрестъпник

За Украйна историята на скандала, свързан с училището за деца със специални образователни потребности в Купянск, е част от нарастващия брой доказателства срещу руския президент Владимир Путин като заподозрян във военни престъпления. През март Международният наказателен съд (МНС) издаде заповед за арест му, обвинявайки него и руския пълномощник за правата на децата Мария Лвова-Белова, в незаконна депортация на украински деца.

Русия настоява, че мотивите ѝ са били чисто хуманитарни, затова е  евакуирала децата, за да ги предпази от опасност. Високопоставени служители отхвърлят обвинителния акт на Международния наказателен съд, като дори заплашват с ответни арести неговите представители. До момента МНС не е оповестил подробности по делото, както и Украйна, но високопоставени лица в Киев твърдят, че след пълномащабната инвазия от окупираните райони са били отведени над 19 000 деца. По-късно е станало ясно, че много от тях са дошли от домове за отглеждане и възпитание на сираци, както и от училища-интернати.

Екип на “BBC” е разследвал няколко случая, включително друго училище за деца със специални образователни потребности в Олешки, Южна Украйна, и е установил, че всеки път руските служители са полагали минимални или нулеви усилия да открият роднините на децата. На украинските деца често е било казвано, че в страната им вече няма нищо, заради което да се върнат, като са били подлагани целенасочено на „патриотично“ руско образование. Подробностите и нюансите са различни, тъй като във войната има както хаос, така и лоши намерения, но има и ясна, преобладаваща идеология, а именно, че Русия, оглавена от Владимир Путин, открито обявява всичко в окупираните райони на Украйна за свое, включително и децата.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments