Руските сили са обстрелвали цялата фронтова линия в района на Донецк в Източна Украйна. Това съобщиха украински официални лица, според които част от това, което изглежда е ограничената амбиция на Кремъл да осигури само по-голямата част от територията, за която претендира, предава „Агенция Ройтерс“.
Най-ожесточените боеве са били край градовете Бахмут и Авдиевка, каза в телевизионно интервю губернаторът на региона Павло Кириленко. Петима цивилни бяха убити и двама ранени в контролираните от Украйна части на Донецк през предния ден, потвърди той рано в петък.
„Цялата фронтова линия е обстрелвана.“, докладва Кириленко, добавяйки, че руските войски също се опитват да напреднат близо до Лиман, който беше превзет от украинските сили през ноември, един от редицата неуспехи на бойното поле, претърпени от Русия през последните няколко месеца. А в Бахмут и други части на района на Донецк, който граничи с провинция Луганск, украинските сили са отговорили с бараж от ракетни установки, изтъкна свидетел пред „Ройтерс“. Във видеопубликация съветникът на украинския президент Олексий Арестович заяви:
„Руснаците засилиха усилията си в Донецк и Луганск. Сега те са в много активна фаза на опити за провеждане на нападателни операции. Ние не напредваме никъде, а по-скоро се защитаваме, унищожавайки пехотата и оборудването на врага, където и да се опитва да напредне.“
В ранен доклад в петък украинският генерален щаб твърди, че неговите сили са атакували руски позиции и пунктове за събиране на войски в най-малко половин дузина градове в южната част на Украйна. Руските загуби възлизат на около 240 ранени, с унищожени три склада за боеприпаси и различна по род военна техника. „Ройтерс“ не успя да провери докладите от бойното поле.
Променени ли са целите на войната?
Президентът на Русия Владимир Путин даде противоречиви изявления относно целите на войната, но вече е ясно, че целите включват известно разширяване на границите на страната мъ. Това контрастира с коментарите в началото на „специалната военна операция“ на Русия през февруари, когато той каза, че плановете му не включват окупиране на украинска земя.
В петък Путин повтори обвинението си, че Западът „експлоатира“ Украйна и използва нейния народ като „пушечно месо“ в конфликт с Русия и призна, че желанието на Запада да запази глобалното си господство увеличава рисковете от конфликт. Във видеообръщение към среща на върха на министрите на отбраната от Шанхайската организация за сътрудничество и група от бивши съветски държави Путин заяви:
„Те умишлено умножават хаоса и влошават международната ситуация.“
В четвъртък Кремъл потвърди, че е решен да осигури поне по-голямата част от териториите в източна и южна Украйна, но изглежда се отказва от завземането на друга земя на запад и североизток, която Украйна си е върнала.
През октомври Русия обяви, че е анексирала четири провинции малко след провеждането на така наречените референдуми, които бяха отхвърлени като фалшиви и незаконни от Украйна, Запада и повечето страни в ООН. Въпреки че Русия даде ясно да се разбере, че иска да поеме пълен контрол над Донецк и Луганск – два предимно рускоезични региона, известни като Донбас – тя остави неясно каква част от регионите на Запорожие и Херсон анексира.
Украинският президент Володимир Зеленски е на мнение, че неговите войски в крайна сметка ще прогонят Русия от всички завзети територии, включително полуостров Крим, анексиран от Русия през 2014 г.
Размяна на затворници
В напомняне, че Москва поддържа линии за комуникация със Запада въпреки войната, Съединените щати твърдят, че Русия е освободила американската баскетболистка Бритни Гринър в замяна на освобождаването на руския търговец на оръжие Виктор Бут. Въпреки това Кремъл каза в петък, че размяната на затворници не трябва да се разглежда като стъпка към подобряване на двустранните връзки между Москва и Вашингтон, заявявайки, че те остават „в жалко състояние“.
Руските държавни медии определиха освобождаването на Бут като политическа „победа“ за Путин. Белият дом пък каза, че размяната на затворници няма да промени ангажимента му към народа на Украйна.
Камарата на представителите на САЩ прие в четвъртък законопроект за отбраната, който предоставя на Украйна най-малко 800 милиона долара допълнителна помощ за сигурността през следващата година. Съединените щати също се готвят да изпратят на Украйна пакет от военна помощ на стойност 275 милиона долара, предлагащ нови възможности за поразяване на безпилотни самолети и укрепване на въздушната отбрана, според документ, видян от Ройтерс и хора, запознати с пакета.
Във видеообръщение късно в четвъртък украинският президент Зеленски обвини руските сили, че са оставили противопехотни мини, мини, минирани сгради, коли и инфраструктура на места, които са изоставили под украинския военен натиск.
„Това може би е дори по-свирепо и по-подъл акт от ракетния терор“, смята Зеленски, който отдаде почит на четирима полицаи, убити от противопехотни мини в провинция Херсон. Той обясни:
„Защото няма система срещу мини, която да унищожи поне част от заплахата, както правят нашите противовъздушни системи.“