Украйна е изправена пред втора зима на продължителни прекъсвания на електрозахранването на фона на безмилостните руски ракетни и безпилотни атаки, които направиха части от енергийната система по-уязвими, отколкото преди година, предава „Агенция Ройтерс“.
Хиляди инженери се трудиха през летните месеци, за да ремонтират повреденото оборудване, а по-добрата въздушна отбрана може да помогне за смекчаване на въздействието на войната, когато температурите започнат да падат. Но нямаше нито пари, нито време за завършване на подготовката за зимата, което означава повече дълги нощи без светлина, топлина и вода за милиони украинци, както и повече страдания за бизнеса и икономиката като цяло. Тази седмица в Брюксел ръководителят на енергиен екип в отдела за разширяване на Европейския съюз Маркъс Липолд заяви:
„Много усилия са положени просто за ремонт на разрушеното. И успяхме ли да изградим допълнителна устойчивост? В по-добро положение ли сме от миналата зима? Не мисля така! Беше голямо усилие, беше успешно, но трябва да продължи.“
Украйна обвинява Русия в умишлено унищожаване на енергийни инсталации, за да причини максимално страдание на обикновените хора, обвинение, което Москва отрича. Страната от своя страна казва, че атаките не са насочени срещу цивилни, а само срещу военни обекти.
Щетите са огромни. Украйна отказва да сподели подробни данни за въздействието на атаките върху нейната енергийна система, като ги третира като чувствителна информация по време на война. Но Организацията на обединените нации изчисли през юни, че капацитетът за производство на електроенергия на Украйна е бил намален до приблизително половината от нивата преди пълномащабното нахлуване на Русия през февруари 2022 г. От близо 37 гигавата (GW), повече от 19 GW са били унищожени, повредени или заети.
Изследователският център на Киевското училище по икономика оцени преките щети върху енергийната инфраструктура на Украйна на 8,8 милиарда долара към юни.
По време на последния отоплителен сезон, който продължава от октомври до март и през който температурите падат доста под нулата, средният украинец, живеещ далеч от фронтовата линия, прекара около 35 дни без електричество. Това също се отразява на водоснабдяването.
Миналата зима Украйна беше подпомогната от сравнително меко време, бързи ремонти, ядрена енергия и внос на електроенергия от Европа, но някои служители очакват по-тежки условия този път.
Кметът на Лвов Андрий Садови каза през август, че неговият западен град с около един милион души, разположен далеч от окопите на изток и юг, трябва да се подготви да остане без електричество до два месеца.
„Ще има ли трудности? Да. Ще има ли ограничения на доставките? Сигурен съм, че ще има“, заяви Александър Харченко, директор на мозъчния тръст Център за изследване на енергийната индустрия.
„Всички се подготвят“
DTEK, най-голямата частна енергийна компания в Украйна, която задоволява около една четвърт от нуждите на страната, видя нейните топлоелектрически централи и други съоръжения многократно удряни от руски ракети, дронове и артилерия по време на близо 20 месеца война. Дмитро Сахарук, нейният изпълнителен директор, коментира пред „Ройтерс“, че компанията е извършила обширни ремонтни дейности преди зимата, но някои енергийни блокове изискват повече време за възстановяване, тъй като щетите са твърде значителни. Той обясни:
„Разбира се, можем да кажем, че нивото на надеждност ще бъде по-добро (в сравнение с миналата година).“
Сахарук обаче увери, че DTEK е инсталирала чували с пясък, бетонни блокове, габиони и решетки против дронове за защита на енергийните блокове.
Премиерът на Украйна Денис Шмихал изтъкна, че подобни мерки се прилагат в цялата страна. Шмихал също така потвърди, че седем атомни енергоблока вече са готови за зимата, докато ремонтите на други два са в последния етап. Ядрената енергия представляваше около 60% от производството на електроенергия в Украйна миналата година.
Володимир Кудрицки, ръководител на националния мрежов оператор Ukrenergo, уверява, че основната мрежа, една от най-повредените части на енергийната система, е готова да пренася зимни обеми електроенергия. Той заяви:
„Енергийната система не е толкова надеждна и е с по-малък резервен капацитет, отколкото беше преди да се случат удари. Но в същото време руският терор вече няма да бъде изненада и всички се готвят за него.“
Украйна също е натрупала достатъчно газ, за да изкара зимата без внос за първи път от независимостта си през 1991 г. Това издаде за „Ройтерс“ Олексий Чернишов, главен изпълнителен директор на Нафтогаз, най-голямата нефтена и газова компания в страната.
Сред другите мерки за укрепване на енергийната устойчивост на Украйна, правителството предприе първите стъпки към децентрализация на сектора и се съгласи, че Украйна може да внася европейско електричество. Преди инвазията страната е била нетен износител.
Някои фирми и градове започнаха да изграждат свой собствен капацитет, обръщайки се към дребномащабни възобновяеми източници, където е възможно, и инсталирайки генератори.
Украински компании и физически лица са внесли десетки хиляди генератори, въпреки че спорадичните атаки срещу нефтени депа застрашават доставките на гориво за захранване на двигателите. Сергей Сухомлин, кмет на Житомир, малък град западно от Киев, сподели:
„Днес имаме 83 мощни генератора в нашите доставчици на централно отопление и водоснабдителната компания.“
Той допълни:
„Невъзможно е постоянно да работят изключени генератори. Но ако има пълно спиране на тока за няколко часа, ще можем да осигурим отопление…“