Украйна се опитва да върне бежанците си от Германия

Повече от един милион украинци са избягали в Германия

0
64
Бежанци от Украйна
Бежанци от Украйна. Снимка: ДСНС України, Facebook

Украйна настоява да накара онези свои граждани, които са потърсили убежище в Германия, да се върнат у дома на фона на това, че войната между Киев и Русия наближава своята трета годишнина, пише „Politico“.

Тъй като повече от един милион украинци са избягали в Германия след началото на инвазията на Владимир Путин, вицепремиерът Олексий Чернишов обяви плановете си за създаване на центрове за обработка на документи, първоначално в Берлин, но впоследствие разширяващи дейността си и на други места, които да помогнат на бежанците да намерят работа, жилище и възможности за образование – включително и в родната си страна.

„Значителен брой украинци сериозно обмислят завръщането си у дома“, заяви Чернишов пред германската агенция dpa след разговори с германския министър на вътрешните работи Нанси Файзер.

Файзер заяви, че центровете, които ще бъдат известни като „центрове на единството“, ще помагат на бежанците, които искат да се върнат у дома, като същевременно ще дават възможност на тези, които остават в Германия, да се интегрират по-ефективно.

Щедрата политика на Германия по отношение на бежанците – която осигури убежище на 1,2 милиона украинци – предизвика смесени отзиви във вътрешен план.

Лидерът на опозицията Фридрих Мерц, ръководител на дясноцентристкия Християндемократически съюз (ХДС) и фаворит за канцлер след парламентарните избори следващия месец, преди това предизвика полемика, като обвини украинските бежанци в „социален туризъм“. Коментарите му, в които се намекваше, че бежанците се възползват от социалната мрежа на Германия, докато пътуват напред-назад до Украйна, предизвикаха остри критики. По-късно Мерц се извини.

Към края на 2024 г. приблизително 240 000 украински бежанци заемат социално осигурени работни места в приемната си страна, което е значително повече в сравнение с предходната година, според данни на Федералната агенция по заетостта на Германия. Въпреки това над 60 % от възрастните бежанци от Украйна са жени, много от които са изправени пред предизвикателства, свързани с балансирането на грижите за децата и заетостта.

Чернишов заяви, че центровете за единство ще подкрепят и бежанците, които са решили да останат в Германия, като им помагат в търсенето на работа и професионална квалификация. Той потвърди:

„Те не трябва да бъдат в тежест на [германското] правителство.“

Макар Чернишов да приветства усилията на Германия да посрещне бежанците, той всъщност има сериозна причина да предложи репатриране: Намаляването на населението на Украйна, изострено от десетилетията на емиграция, а сега и от войната, е неустойчиво. По оценки на Киев в чужбина живеят между 20 и 25 милиона украинци, докато в границите на страната те са 32 милиона – рязък спад спрямо 52-те милиона, регистрирани в страната през 1991 г.

„Германия е надежден партньор“, изтъкна Чернишов, като похвали ролята на Берлин в областта на сигурността и хуманитарната помощ. Но той също така подчерта значението на възстановяването на работната сила на Украйна, като уточни:

„Завръщащите се хора ще бъдат от жизненоважно значение за нашето възстановяване.“

Възможно е центровете за единство да се окажат деликатен баланс – да предоставят подкрепа на тези, които остават, като същевременно насърчават доброволното репатриране. Чернишов подчерта отчаяната нужда на Украйна от работници в областта на възстановяването, енергетиката и отбраната.

Като потенциално ключов ход за накланяне на везните към дома бежанците, които работят в сектори, считани за критични за възстановяването на Украйна, ще бъдат защитени от военни задължения, които много от тях, особено по-младите мъже, ще понесат след завръщането си.

„Ако работите в електроцентрала, няма да бъдете призовани в армията“, обясни Чернишов и бе категоричен:

„Имате тази гаранция.“

Германското министерство на вътрешните работи не отговори веднага на молбата за коментар. 

Абониране
Известие от
guest
2000


0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments