Засадата е била отложена три пъти, преди една нощ украинските командири да решат, че условията най-накрая са подходящи. Забулен в тъмнина, батальонът на 129-а бригада в Киев е напредвал бавно, настъпвайки незабелязано към нищо неподозиращите руски военни сили. Когато руснаците, разположени по протежение на фронтовата линия, са разбрали, че са атакувани, вече е било твърде късно да реагират, предава „APNews“.
Повторното превземане на малкото село Нескучне в източната част на Донецка област от Украйна, осъществено на 10 юни, обобщава началната стратегия на мащабното контранастъпление, започнало по-рано този месец. Малките взводове залагат на елемента на изненадата и постигат постепенни успехи в завладяването на територията и разузнаването на бойното поле.
По протежение на 1500-километровата фронтова линия украинските сили се опитват да изтощят противника и да променят формата на бойните линии, за да създадат по-благоприятни условия за решително настъпление на изток. Според анализатори една от очакваните стратегии би могла да бъде да се опитат да разделят силите на Русия на две, така че Кримският полуостров, който Москва незаконно анексира през 2014 г., да бъде изолиран от останалата част от територията, която тя контролира.
Миналата седмица украинските войски получиха морален тласък от въоръженото въстание в Русия, което представлява най-значителната заплаха за властта на президента Владимир Путин от повече от две десетилетия насам. И все пак, тепърва предстои да разберем как бунтът на наемниците от групата „Вагнер“ под командването на руския военачалник Евгений Пригожин ще повлияе на хода на войната. Бойните действия отвличат вниманието на военните и политическите лидери на Русия, но според експертите засега въздействието им на бойното поле изглежда минимално.
През последните четири дни Украйна засили интензитета на операциите си около източния град Бахмут, който силите на „Вагнер“ превзеха след месеци на ожесточени военни действия и след това предадоха на руските военни сили, които продължават да губят стабилни позиции на южния си фланг. По фронтовата линия обаче силата на руската армия остава непроменена от времето на бунта на „Вагнер“ досега.
Засега не е ясно къде Украйна ще се опита да пробие решително, но всеки успех ще разчита на новосформираните, оборудвани със западно оръжие военни бригади, които все още не са разгърнали напълно потенциала си. Към момента дълбоко укрепените позиции на Русия и относителното превъзходство по въздух забавят напредването на Украйна.
Военните експерти твърдят, че е трудно да се каже кой има предимство. Украйна е гъвкава, оборудвана с модерно въоръжение и умела на бойното поле, а Русия се радва на превъзходство по отношение на жива сила и боеприпаси. Тъй като до началото на есенния кален сезон остават само четири месеца, някои украински командири споделят с тревога, че се надпреварват с времето. Руските власти от своя страна твърдят, че Украйна е претърпяла значителни загуби от началото на контраофанзивата – 259 танка и 790 бронирани машини. Информацията е била потвърдена от самия Путин, но твърденията му не могат да бъдат независимо проверени.
Американски висш служител, запознат с плановете на администрацията на Байдън, разкри, че контраофанзивата на Украйна е „дълъг път“, който поставя украинските сили на изпитание, каквото не е имало в други епизоди на 16-месечната война. Служителят, който не е упълномощен да коментира публично, се съгласи да говори при условие за анонимност и заяви, че ранните действия показват, че темпото на контраофанзивата ще бъде „трудно и предизвикателно“ за украинските сили. За разлика от някои от по-ранните военни действия, в които руските сили не са оказали особена съпротива или дори са избягали от бойното поле, в момента украинските сили са изправени пред твърда съпротива, споделя още той.