Изявлението на президента на Беларус Александър Лукашенко от миналата седмица, че страната му и Русия ще сформират съвместни регионални сили и ще проведат военни учения, предизвика тревога в Киев. При последните съвместни учения на беларуските и руските сили през февруари много от тях преминаха украинската граница при злополучния поход към столицата. Като цяло Беларус няма могъща армия, но перспективата дългата северна граница на Украйна да се превърне в проход за руските сили за втори път тази година ще бъде кошмар за и без това изтощените украински сили. Украйна и Беларус са разделени от 1000-километрова граница, голяма част от която е рядко населена и гъсто залесена.
Първата група руски военнослужещи, които ще се присъединят към новите сили заедно с беларуските войски, е пристигнала в Беларус в събота, съобщиха от Министерството на отбраната в Минск. Според ръководителя на Беларуския отдел за международно военно сътрудничество Валерий Ревенко руският контингент ще наброява по-малко от 9000 души.
В момента украинската армия провежда контраофанзива на изток и на юг, като същевременно противодейства на руските сили в части от Донецк и Запорожие. След 7 месеца война украинската армия е крайно изтощена също както и нейният враг. Ето защо мобилизирането на сили за защита на северния фланг ще натовари допълнително армията, която вече се сражава на няколко фронта.
Съвсем очаквано, Беларус твърди, че съвместните дейности ще имат чисто отбранителен характер. Министърът на отбраната на страната Виктор Хренин каза, че всички дейности, които се извършват в момента, са насочени към гарантиране на адекватна реакция спрямо потенциални военни действия в близост до границите. Според Беларус тези съвместни дейности имат за цел да възпрат атаката, която украинските военни сили подготвят срещу страната. Миналата седмица Лукашенко подчерта, че правителството му е било предупредено за предстоящи удари срещу Беларус от територията на Украйна.
В петък външният министър Владимир Макей посочи, че се провежда антитерористична операция на фона на сигналите за „предстоящи провокации от страна на близки държави“. Украйна категорично отрича тези твърдения. Министерството на външните работи на Украйна обяви, че категорично отхвърля тези инсинуации на беларуския режим, като допълни, че не изключва възможността тази това да е част от провокация от страна Русия.
Миналата седмица президентът на Украйна Володимир Зеленски отбеляза по време на среща на групата на най-развитите икономики в света Г7, че на границата трябва да бъдат изпратени миротворци на ООН.
„Русия се опитва директно да въвлече Беларус в тази война,„, предупреди държавният глава пред Г-7.
Въпреки неотдавнашната частична мобилизация в Русия, базираният в САЩ Институт за изследване на войната смята, че руската армия засега не е в състояние да сформира нова мощна фаланга, която да атакува Украйна от север.
„Руските сили продължават да намаляват собствения си боен потенциал, докато се изтощят още в опитите си да превземат малки села в Донбас, тъй като просто не разполагат с боеспособни механизирани войски, които да подпомогнат беларуската инвазия в Северна Украйна,„, заявиха експерти от Института.
Както е известно, от началото на конфликта досега Лукашенко се движеше „по тънка линия“, като подкрепяше „специалната военна операция“ на руския президент Владимир Путин, без да ангажира свои войски. Миналата седмица обаче той посочи: „Участваме в операцията. Ние не го крием, но не убиваме никого. Не изпращаме военните си сили никъде. Не нарушаваме задълженията си.„.
Според анализатори е възможно сега Лукашенко да няма много голяма свобода на действие. Масовите протести, които избухнаха в страната след оспорваното му преизбиране през 2020 г., направиха лидера още по-зависим от Москва. Предвид факта, че нуждата на Кремъл от победи в Украйна става все по-належаща, западният му съюзник може да се окаже под още по-голям натиск да сътрудничи. В същото време Лукашенко логично би искал да избегне риска от това неизпитаните му военни сили да бъдат разгромени в Украйна, тъй като е уязвим от нови вътрешни безредици, ако силите му за сигурност бъдат пренасочени другаде или отслабени.