Украйна сключи споразумение за отлагане на дълга

Понастоящем по-голямата част от тази тежест се поема от западните донори, които са обещали помощ в размер на около 50 млрд. долара за тази година

0
138
Украйна, ЕС
Украйна, ЕС. Снимка: Wikimedia Commons

Украйна и нейните частни кредитори сключиха споразумение за отлагане на дълга и неговото изплащане, което дава на разкъсваната от войната страна изключително важно пространство за поемане на глътка въздух, тъй като тя се бори с икономическото опустошение от руската инвазия, пише „Politico“.

По силата на споразумението някои от най-големите инвестиционни фондове в света, сред които BlackRock, Amundi и Amia Capital, на практика ще отпишат голяма част от вземанията си в размер на 23,4 млрд. долара, като заменят настоящите си облигации с нови, които са със срок до 12 години. Новите облигации са структурирани така, че да отложат в бъдещето над 90 % от дължимото през следващите четири години.

„Сделката ще доведе до нетни икономии от обслужването на дълга в размер на 11,4 млрд. долара през следващите 3 години и 22,75 млрд. долара до 2033 г.“, пише Министерството на финансите на Украйна в изявление, което „Politico“ разгледа. В становището се казва още:

„Това ще освободи жизненоважни финансови ресурси, които могат да бъдат пренасочени към отбраната и социалните разходи.“

Двете страни бяха подложени на натиск за постигане на споразумение, тъй като мораториумът върху плащанията по външния дълг, обявен веднага след нахлуването на Русия преди две години, трябваше да изтече в началото на август. Неизпълнението на задълженията би усложнило сериозно отношенията на Украйна със западните правителства и с Международния валутен фонд, чиято помощ е жизненоважна за Украйна за осъществяване на отбраната на нейната територия.

Компромис за споделяне на тежестта

Сделката засега е „принципно споразумение“, което трябва да бъде ратифицирано от две трети от облигационерите, за да влезе в законна сила. Съгласно него частните кредитори на Украйна ще отпишат до 60% от дължимата им главница. Въпреки това „подстригването“ може да се окаже само 37%, ако икономиката на Украйна се развива значително по-добре от очакваното в момента /с други думи, ако войната приключи и позволи известно възстановяване/. Това се дължи на клаузи в новите условия на облигациите, които обвързват изплащането с украинския БВП от 2028 г. нататък.

Споразумението представлява един от стълбовете на сложна стратегия за споделяне на тежестта за поддържане на украинската държава, след като руският президент Владимир Путин започна най-голямата сухопътна война – и най-голямото заграбване на земяв Европа след Втората световна война.

Понастоящем по-голямата част от тази тежест се поема от западните донори, които са обещали помощ в размер на около 50 млрд. долара за тази година. Освен това западните правителства търсят нови начини за увеличаване на финансовата подкрепа за Украйна, без да се налага да използват парите на собствените си данъкоплатци. Финансовите министри от Г-7 ще се срещнат в сряда, за да финализират отпускането на още 50 млрд. долара на Украйна, като използват печалбите от замразените руски активи.

Киев обаче също трябваше да даде своя принос. Миналата седмица правителството внесе във Върховната рада закон, който ще повиши данъците на и без това силно притиснатото население със 140 млрд. гривни /3,4 млрд. долара/.

Понастоящем правителството на Украйна насочва по-голямата част от вътрешните си приходи към военни нужди, като същевременно използва западните пари за покриване на текущи разходи по пера като пенсии и заплати в публичния сектор. Собствената му данъчна основа е изтъняла от загубата на голяма част от територията му, от непрестанните атаки срещу промишлената и икономическата му инфраструктура и най-вече от загубата на хората му. През 2021 г. Украйна е имала регистрирана гражданска работна сила от 11,5 млн. души; сега тя се е свила до 9 млн. души, според заместник-министъра на икономиката Тетяна Бережная.

Поставяне всичко на масата

Сделката изисква от облигационерите да се откажат от съществуващите си облигации в замяна на две нови серии книжа, наречени облигации А и облигации Б. Съгласно условията на новата серия Украйна ще трябва да плати само 200 млн. долара лихви между 2024 и 2025 г. – като първият транш е дължим през февруари 2025 г. Преди сделката Украйна предвиждаше да изплати общо 5 млрд. долара през следващите 12 месеца.

Украйна ще трябва да плаща само лихви до 2029 г., когато ще трябва да започне да амортизира облигация А. Амортизационните плащания за облигация Б започват една година по-късно. И двете серии са валидни до 2036 г., като колкото по-дълъг е срокът им, толкова повече се увеличават погасителните вноски.

„С това споразумение те получават три допълнителни години, за да помислят какво ще се случи“, каза Герман Лопес Еспиноса, професор в бизнес училището IESE в Мадрид и допълни:

„Надяваме се, че след три години войната ще приключи, но никой не знае.“

Войната в Украйна достига ключов момент, който може да определи дългосрочния резултат

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments