Украйна забрани употребата на Telegram от държавни служители

Украйна забрани на държавни служители, военнослужещи и други служители от отбранителната и критичната инфраструктура да инсталират популярното приложение за съобщения Telegram

0
45
Володимир Зеленски
Володимир Зеленски. Снимка: Скрийншот от видео

Украйна забрани на държавни служители, военнослужещи и други служители от отбранителната и критичната инфраструктура да инсталират популярното приложение за съобщения Telegram на дадените им от държавата устройства, описвайки този ход като необходим за националната сигурност по време на войната с Русия, предаде „Асошиейтед прес“.

Националният координационен център за киберсигурност на Украйна съобщи, че е издал забраната за служебните устройства на държавните служители, военнослужещите, работещите в сферата на сигурността и отбраната, както и на служителите от критичната инфраструктура. Това беше огласено днес от Съвета за сигурност и отбрана на Украйна в изявление във Facebook.

По време на среща вчера Службата за сигурност на Украйна и Генералният щаб на въоръжените сили на страната заявиха, че приложението се използва активно от Русия за кибератаки, фишинг, разпространение на зловреден софтуер, установяване на местоположението на потребителите и калибриране на ракетни удари.

Изключение от забраната ще бъде допуснато за хора, които използват приложението при изпълнение на служебните си задължения. Украинците са свободни да използват приложението в личните си устройства.

Приложението се използва широко в Украйна не само за изпращане на текстови съобщения, но и за четене на новини, включително актуализации за руски въздушни нападения. То е и основният начин, по който украинските официални лица, включително президентът Володимир Зеленски, контактуват с обществеността и предават информация за хода на войната. Зеленски вероятно ще продължи да го използва в публичните си комуникации, тъй като това е в качеството му на длъжностно лице.

Ръководителят на украинското разузнаване Кирило Буданов заяви, че руските разузнавателни служби имат достъп до личните съобщения на потребителите на приложението, включително изтритите съобщения, както и до личните им данни. „Винаги съм се застъпвал и продължавам да се застъпвам за свободата на словото, но този въпрос не е въпрос на свобода на словото, а въпрос на национална сигурност“, каза Буданов.

Справедливо преразпределение на ресурсите: Как 10% от най-богатите потребяват колкото 80% от останалите

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments