Снимка: Гергана Георгиева, Искра.бгУМБАЛ-Бургас и Българският червен кръст (БЧК) отличиха днес заслужили кръводарители и институции, допринесли за популяризирането на доброволното и безвъзмездно кръводаряване.
Събитието е традиционно и се проведе по повод 14 юни, Световен ден на доброволния и безвъзмезден кръводарител. „Хората винаги имат нужда от кръв, дори по време на пандемия“ – това е мотото, под което БЧК организира отбелязването на този ден.
„Благодарим и се покланяме пред всички Вас, защото Вашата кръв помогна на пострадали в катастрофи, оперирани, родилки, недоносени бебета„, поздравиха кръводарителите изпълнителният директор на УМБАЛ Бургас д-р Бойко Миразчийски и началникът на Отделението по трансфузионна хематология д-р Тодор Бояджиев.
Почетните грамоти на отличените бяха връчени от акад. Христо Григоров – председател на БЧК и проф. д-р Красимир Гигов, генерален директор на организацията. Те бяха разделени в две категории – безвъзмездни кръводарители (физически лица) и представители на институции.
Сред отличените физически лица бяха Ваня Гочева, която дарява кръв от 18 години насам. По нейна инициатива са организирани акции по кръводаряване и на работното ѝ място. Оценен бе и адвокатът Момчил Момчилов, даряващ кръв още от 1990 година. Учителката по география и икономика в Търговската гимназия Марина Димова пък е станала кръводарител още когато е била ученичка в гимназията, в която сега преподава. Йордан Иванов пък бе дарил кръв над 30 пъти и подпомогнал акции за това в университета „Проф. д-р Асен Златаров“. Той отправи и призив към младите.
„Дарявайте, защото никога не знаете кога може да ви се наложи“
Сред отличените юридически кръводарители бяха Юлия Андреева, от института за здравно образование. Те бяха организирали проекта „Това не си го правил“, за да мотивират абитуриентите да дарят кръв. Тя подари на УМБАЛ Бургас снимка на учителка, която дарява кръв, за да даде пример на учениците си. Наградена бе и медицинската сестра от Отделението по трансфузионна хематология Янка Батилова, коят е с над 40 години стаж. Отличени учебни заведения бяха Търговската гимназия, с директор г-н Павел Чепов, Професионалната гимназия по строителство, архитектура и геодезия „Кольо Фичето“, с директор инж. Даниела Симеонова, и Професионалната гимназия по механотехника и електротехника, с директор инж. Роза Желева.
Д-р Тодор Бояджиев заяви, че кръводаряването е държавна политика и стратегия. Имало държави, които били изключително успешни в това и имали добро ниво на кръводаряване. В тази връзка сме имали много какво да научим от съседите си в Турция и Гърция.
Видео: Гергана Георгиева, Искра.бг
В разговор с професор Гигов Бояджиев също спомена, че УМБАЛ Бургас взаимодейства с Военномедицинска Академия (ВМА), но във време, когато са идвали над 3 милиона туристи са изпитвали изключителна тежест от гледна точка на кръвни запаси.
Видео: Гергана Георгиева, Искра.бг
Преди много години донаборната армия от около 100 хиляди души и още 100 хиляди офицери, заедно с държавните предприятия, са пълнели хладилниците с банки кръв, но сега ситуацията била затруднена.
Видео: Гергана Георгиева, Искра.бг
Въпреки това, в УМБАЛ – Бургас внимавали от кого взимат кръв. Имали са случай на човек с температура 37,5 градуса, който любезно са отпратили. Във време на пандемия не можели да рискуват, независимо дали човека е бил случай на COVID-19 или не. Насочили са го към личен лекар, защото нямали възможност да му направят преглед докато група хора чакали за кръводаряване. Това щяло да забави процеса и да намали прихода на кръвни съставки, което било основната функция на отделението.
Видео: Гергана Георгиева, Искра.бг