Спорове за начина на разпределяне на докладните записки в постоянните комисии на Общинския съвет в Бургас съпътстваха днешното заседание на Комисията по икономика и инвестиционни политики. За пореден път в дневния ред бяха включени много малко предложения от съветници и местната управа в лицето на кмета Димитър Николов и неговите заместници. Този месец в дневния ред на икономическата комисия имаше само пет точки. Самите докладни записки се разпределят по постоянните комисии от председателя на Общинския съвет Севдалина Турманова и това се прави субективно.
Явното пренебрегване на икономическата комисия предизвика реакция от част от нейните членове. По време на разглеждането на първа точка от дневния ред Павел Маринов от БСП реагира остро като попита има ли изобщо смисъл да се провежда заседание при този дневен ред:
„В нашата комисия има само пет точки, а в правната комисия има 60 точки. По-добре комисията изобщо да не заседава.“
На същото мнение беше и председателят на икономическата комисия Константин Бачийски:
„Абсолютно сте прав колега. Лично аз вече два пъти взимам отношение и правя забележка на председателя на Общинския съвет за неглижирането на Комисията по икономически въпроси. Например бюджетната комисия има около 25-28 точки, като голяма част от тях считам, че са и в нашата юрисдикция. Не знам дали заради членовете, или заради председателя се дава ограничен брой докладни записки. Два пъти съм направил официална, писмена забележка. Устно получих отговор, че ще ни дават повече докладни, но това остана само на думи.“
„Аз не виждам никакъв смисъл да гласувам дневен ред от пет точки“, допълни Маринов.
Беше даден и конкретен пример за докладна записка, която е можело да бъде включена в дневния ред на икономическата комисия. Става въпрос за предложение под номер 20 в дневния ред на Kомисията по общинска собственост, която би могла да бъде разгледана от гледна точка на нейната икономическа целесъобразност.
В спора се намеси и председателят на Общинския съвет Севдалина Турманова:
„Съветниците могат да поискат допълнителни докладни да бъдат включени в техните комисии. Ако ми се обадите и кажете, че тази и тази докладна представлява интерес, никога не съм отказвала да я включа в заседанието. Ето както г-н Маринов цитира докладна номер 20.“
„Понеже вече два пъти говорих с вас за докладни като например тази лодкостоянка. За мен също е непонятно защо не е сложено. Направих си труда за всяка една комисия да направя статистика за предишната година. Този дневен ред е обиден за тази комисия. Направих статистика, която показва, че нашата комисия е една от тези, които гледа най-малко докладни записки“, отговори й Бачийски.
В крайна сметка дневният ред беше одобрен с гласовете на съветниците от мнозинството и заседание се проведе. В самия му край преди да бъде закрито от председателя на комисията Константин Бачийски Севдалина Турманова отново поиска думата.
„Няма входирани писмени възражения от вас. И бих искала да ви помоля да се възползвате от член 30 алинея 2 от Правилника, където се казва, че дневният ред се определя от председателя на комисията и да ви помоля за следващото заседание вие да изготвите дневния ред, след което да запознаете с дневния ред членовете на комисията“, каза тя.
Бачийски й посочи точно къде е входирал своите възражения:
„Входирано е заедно с отчетите. Там има възражения и има справка какъв процент от докладните се разпределят на отделните комисии. Ще се възползвам от член 30. Когато бях коментирал конкретни докладни записки защо не са били включени, вие бяхте казали, че така сте решили. Имам желание да работим конструктивно. Даже апелирам и колегите ако искате конкретна докладна записка да бъде разгледана, да сигнализирате директно председателя или мен, за да мога да поискам да бъде включена.“
В този случай възниква важният въпрос дали с тези си действия местните управници в лицето на ГЕРБ не се опитват да прокарват по този начин своите собствени решения?