Унгария е готова да се откаже от руския петрол – срещу заплащане

0
56
Грешъм палас, Унгария
Грешъм палас, Будапеща. Снимка: Wikimedia Commons

Унгария е готова да се откаже от зависимостта си към руския петрол, ако Европейският съюз помогне да се финансира преминаването към други вносители, твърди един от най-високопоставените ръководители в областта на петрола и газа в страната, информира „Politico“.

Дьорд Бакса, изпълнителен вицепрезидент по стратегическите операции в групата MOL, която управлява единствената унгарска рафинерия, внасяща руски суров петрол, заяви, че петролният и газов гигант е готов да диверсифицира доставките си преди неофициалния краен срок на ЕС за прекратяване на покупките на руски петрол, който е 2027 г. Той подчерта:

„Рафинериите на Унгария могат да бъдат готови да работят без руски суров петрол до края на 2026 г.“

Но Бакса уточни, че за това ще са необходими парични средства от ЕС. Като се имат предвид свързаните с това технологични предизвикателства и цената от „500 млн. долара“ за адаптиране на рафинериите на MOL за преработка на други видове суров петрол, Бакса заяви, че ЕС трябва да помогне с „няколкостотин милиона“. MOL има рафинерии, които преработват руски суров петрол и в Словакия. Той обясни:

„Понастоящем „получаваме нула, тъй като това е рафинерия, така че тя не отговаря на условията за помощ от ЕС, дори и да става въпрос за отделяне от източниците, дори и да става въпрос за сигурност на доставките. Така че ние го правим с нашето темпо и с това, което можем да си позволим.“

Унгария е една от малкото страни от ЕС, на които все още е разрешено да внасят руски петрол. Блокът забрани целия морски внос през 2022 г., но предостави изключения за петрола, който тече по тръбопроводи към държави, включително Унгария, които продължават да са силно зависими от петрола на Москва.

Предвиждаше се изключението да бъде временно, но Унгария не прояви интерес да се откаже от руския петрол – дори увеличи зависимостта си. Бакса обаче изтъкна опасенията си относно това дали ЕС ще определи конкретна крайна дата, или ще предприеме повече наказателни мерки междувременно.

„Притесняваме се, че дерогацията може да приключи, без да има решение за дългосрочно конкурентно снабдяване със суров петрол“, добави той, използвайки термина на ЕС за освобождаване от санкции.

Към тези опасения се включи и Дан Йоргенсен, бивш датски служител по въпросите на климата. Той обеща да представи пътна карта, в която подробно да опише как блокът може да прекрати оставащите покупки на руски изкопаеми горива.

Бакса предупреди, че планът трябва да отчита регионалните различия в зависимостта на ЕС от вноса. Той продължи:

„Йоргенсен иска да има краен срок – и от Западна Европа и от Дания това изглежда лесно, но от Словакия, от Унгария изглежда, че сме оставени сами“.

Междувременно Будапеща ще продължи да разчита на Москва за своята енергия.

Докато други страни от ЕС в Централна Европа като Чешката република намалиха вноса си на руски суров петрол, Унгария драстично увеличи покупките си на горива от Москва. Тя също така подписа нови споразумения с руския гигант за износ на газ „Газпром“ за ограничени във времето доставки.

Понастоящем MOL има дългосрочен договор за суров петрол с Лукойл, най-голямата частна петролна компания в Русия, който изтича през юни следващата година. Бакса заяви, че фирмата ще поднови този дългосрочен договор, „ако това е правно осъществимо“.

Продължаващият внос се дължи отчасти на по-ниската цена, която Унгария получава за руския суров петрол, твърдят експерти. Според Fitch Ratings унгарското правителство непряко притежава почти една трета от акциите на MOL, и е наложило редица неочаквани данъци на фирмата, като е получило милиарди, които помагат за запълване на дупките в бюджета на страната. Тази договореност се сблъска с потенциална криза през юли, когато Украйна наложи санкции на „Лукойл“, забранявайки на фирмата да извършва доставки през територията на страната и застрашавайки договорите на MOL.

MOL разреши ситуацията, като сключи споразумение – с разрешението на Киев – да придобие собствеността върху руския петрол при преминаването му в Украйна, което означава, че доставките ще се считат за унгарски, а не за руски, и ще бъдат освободени от ограниченията. Това обаче може да не е достатъчно за ЕС.

Справка, изготвена за Йоргенсен преди изслушването за утвърждаването му, показва, че бъдещият комисар по енергетиката, който вероятно ще встъпи в длъжност през декември, може да счита вноса на MOL през Украйна за руски петрол.

Европейската комисия не е отговорила веднага на запитването за коментар от страна на „POLITICO“.

1000 дни от началото на войната в Украйна, ЕС похвали съпротивата ѝ

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments