Унгария поема председателството на ЕС, повтаряйки думите на Тръмп, но не достатъчно убедително

1
67
Виктор Орбан. Снимка: Общомедия
Виктор Орбан. Снимка: Общомедия

Унгарското националистическо правителство започва председателството си на Европейския съюз в понеделник с призив, подобен на този на Тръмп, „Да направим Европа отново велика“, след като законодателите на ЕС поставиха под въпрос дали трябва да му бъде позволено да поеме тази роля, пише „Агенция Ройтерс“.

Притесненията им се основават на многобройните сблъсъци на министър-председателя Виктор Орбан с Брюксел по отношение на демократичните норми.

Унгарските дипломати твърдят, че страната ще бъде честен посредник, докато според анализатори действията на Будапеща начело на политиката на ЕС вероятно ще бъдат ограничени, като се има предвид, че Брюксел е в преходна фаза след изборите през юни.

Ролята на председателството е да определя дневния ред, да председателства срещите на членовете на ЕС във всички области, с изключение на външната политика или въпросите, свързани с еврозоната, да търси консенсус между държавите членки на ЕС и да посредничи за постигане на споразумения по законодателството с Европейския парламент.

Според анализатори ще са необходими месеци, за да може новата Европейска комисия и новите членове на парламента да влязат в крачка. Това означава, че въпреки че крайно десните политици, които потенциално могат да бъдат съпричастни към приоритетите на Унгария, постигнаха успехи на изборите за ЕС, способността на председателството да провежда политика е ограничена. Павел Хавличек, изследовател в Асоциацията за международни отношения, коментира:

„Ще има само малко влияние върху законодателния дневен ред. Това ще започне много по-късно, може би в края на годината, може би в началото на следващата година.“

Унгария заяви, че сред приоритетите ѝ са прокарването на членството на Западните Балкани в ЕС, нелегалната миграция и икономическата конкурентоспособност.

Критиците отбелязват, че стремежът ѝ към разширяване не включва Украйна.

В миналото Унгария е блокирала или забавяла отпускането на средства и оръжия за Украйна, както и е поддържала връзки с Москва. Тя също така критикува усилията на ЕС да намали зависимостта си от Китай.

Преди да поеме председателството на ЕС, блокът побърза да въведе нови санкции срещу Русия и започна преговори за членство с Украйна.

Сузи Денисън, старши научен сътрудник в Европейския съвет за външна политика, заяви, че „дръзкото“ начало на председателството подсказва, че Унгария може да се опита да прокара своята националистическа линия.

Йоханес Грюбел, старши анализатор в Европейския център за политика, заяви, че някои от приоритетите, като например тези за конкурентоспособността, са се харесали на останалата част от ЕС, но те вероятно ще бъдат съчетани с дясна реторика по въпросите на миграцията, войната в Украйна и върховенството на закона.

„Това е председателство със смесен разказ, но крайно десните елементи ще преобладават.“

Малинов: Стратегическото партньорство между България и Азербайджан ще допринесе за енергийната сигурност в Европа

Абониране
Известие от
guest

1 Comment
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments