Унгария е на ръба да загуби 1 млрд. евро от ЕС, замразени заради нарушения на принципите на правовата държава, съобщиха за “Politico” няколко служители, запознати с процедурата.
Европейската комисия е блокирала над 16 млрд. евро безвъзмездни средства за по-бедните региони, както и икономическа помощ за стимулиране на растежа след края на пандемията от COVID-19, като част от усилията да окаже натиск върху лидера с десни възгледи Виктор Орбан и да го принуди да отмени реформите, които се смятат за антидемократични. Това означава, че ако Унгария не успее да изпълни 17 мерки и да получи одобрението на Европейската комисия до 31 декември (само тази стъпка обикновено отнема месеци), около 1 млрд. евро от парите на ЕС ще бъдат изгубени завинаги. Усилията на Унгария до момента не са довели до успех. Комисарят по бюджета Пьотр Серафин заяви, че действията, които се очакват да бъдат предприето от Унгария за деблокиране на финансирането, не са точно това, на което страната се е надявала. По негови думи това е станало ясно след среща, проведена във вторник с Янош Бока, министър по европейските въпроси на Унгария.
Реформите, които Унгария трябва да въведе, за да убеди ЕС да отпусне финансирането, включват промени в законодателството за борба с корупцията и конфликта на интереси. Съгласно нормите на ЕС всяка държава разполага с две години, за да поиска обратно финансиране, което е било спряно от Комисията. Унгария рискува окончателно да загуби част от европейските фондове за 2022 г., които са на стойност над 1 млрд. евро.
„Това са много пари за всяка страна, особено за Унгария,“, призна дипломат от ЕС, който помоли за анонимност, за да коментира свободно деликатните дискусии.
Потенциалното съкращаване на финансирането идва в труден момент за Орбан, който скоро ще се оттегли от шестмесечната си роля като ръководител на ротационното председателство на Съвета на ЕС – роля, която му позволява да определя дневния ред и да оглавява срещите на високо равнище в Брюксел. Понастоящем икономическият растеж в Унгария е значително по-нисък от средния за ЕС, а делът на държавния дефицит в БВП (5,4% през тази година) е сред най-високите в блока. След повече от десетилетие на власт партията на Орбан е изпреварена в социологическите проучвания от консервативна формация, оглавена от Петер Магяр, който обеща да деблокира финансирането от ЕС, ако спечели изборите през 2026 г.
Междувременно Унгария е напът да деблокира друга, по-скромна част от финансирането от ЕС, което беше замразено заради предполагаеми нарушения на академичната свобода, според двама служители на Европейската комисия и правителството, запознати с процедурата. За да получи достъп до средствата за студентски обмен по програмата „Еразъм“ и до стипендиите за научни изследвания, Будапеща се съгласи да отстрани политически фигури от публичния орган, който контролира повечето университети. Комисията обаче отхвърли предположенията, че тези промени могат да повлияят и на останалия дял от замразените средства.
Европейската комисия и унгарското правителство отхвърлиха молбата за коментар, отправена от репортер на медията.