Екипът на Регионалния археологически музей в Пловдив провежда спасителни археологически разкопки на антична жилищна сграда, разположена близо до Форума на Филипопол. Проучванията започнаха в началото на месеца и ще продължат до началото на ноември, съобщи ръководителят на разкопките, Любомир Мерджанов. Теренът, който се изследва, е с площ от 70 кв. м и се намира в защитената историческа зона „Филипопол – Тримонциум – Пловдив“ на ул. „Генерал Гурко.“
Сградата е част от инсула – квартал, обграден от четири улици, разположен на изток от Форума. Според археолога, това са представителни сгради, известни като резиденции от късната античност, използвани от богатите граждани на Филипопол. Сградата се намира близо до къща „Ейрене“, която също е от същия тип резиденции. Подобна голяма представителна резиденция е била проучвана и под подлеза на днешната улица „Гладстон.“
До момента са разкрити два масивни зида от Средновековието, като вероятно става въпрос за голяма сграда, построена върху късноантична структура, която е била преустройвана поне четири пъти. Поради малката площ на разкопките, сградата е разкрита фрагментарно. Една от интересните находки е вградените амфори в тесен зид. Една амфора е запазена на място, а от другата е останал само отпечатък. Според Мерджанов, това е уникална находка за Пловдив, тъй като подобна техника не е срещана досега. В литературата амфорите се описват като елементи, използвани за подобряване на акустиката или за намаляване на тежестта на зида, но археологът смята, че и двете обяснения са нелогични в този случай, тъй като зидът е бил нисък.
На място са намерени керамични фрагменти от Късната античност, главно амфори. От римския пласт от края на трети век са открити две маслени лампи. Въпреки очакванията за повече находки, предвид близостта до Форума, броят на откритите монети е малък и вече са изпратени за реставрация. Това е изненадващо според Мерджанов, като се има предвид типът сграда и местоположението ѝ.
Обявиха кога ще започне ремонтът на VI блок на АЕЦ „Козлодуй“