Хиляди жители и гости на град Ямбол станаха свидетели на невероятното събитие, което носи наименованието „Ямболски коледарски буенек“, съобщиха от местната власт. Този фестивал, провеждащ се по традиция в навечерието на Рождество Христово, събра хора от близо и далечно, за да отпразнуват и запазят една от най-ценните културни традиции на региона.
Събитието беше обогатено с типични коледарски танци, характерни за ямболските коледари – „Каргона“ и „Баира“. Тези танци, изпълнявани още на ранни зори, заредиха атмосферата с енергия и весело настроение. Всеотдайността на коледарите беше ясно видима, като както възрастни мъже, включително и най-дългогодишният станеник Янаки Терзиев, така и деца на възраст само на 2 години, бяха облечени като техните бащи, с кожени елеци, калпаци и ботуши с шпори.
Танцовият ритъм на коледарите в Ямбол се предава от поколение на поколение през последните два века. В града все още съществуват два основни стила на коледарски буенек – „Каргона“ и „Баира“. Затова на 25 декември Община Ямбол реши да организира две състезания – едно за коледарските куди на „Каргона“ и едно за тези на „Баира“.
На Каргонския мост се проведе и традиционното надиграване между коледарските куди, което беше истинско зрелище за всички присъстващи.
Фолклорният ансамбъл „Тунджа“ и коледарската група от „Всички стъпки“ откриха празничното веселие в Градския парк край пъстрия коледен базар. Архиерейският наместник на Ямболска духовна околия, архимандрит Димитрий, отслужи водосвет за здраве.
Кметът на Ямбол Валентин Ревански не скри гордостта си към фестивала и той се обърна към участниците и гостите с думи на благодарност и подкрепа. Той сподели, че този фестивал е едно от най-значимите културни събития в града и няма аналог в цяла България. Той призова младите хора да продължат тази вековна традиция и пожела на всички светли рождествени празници, здраве и късмет.
На фестивала се проведе и състезание между различни коледарски групи, като журито беше съставено от хореографи, етнографи и музикални педагози. Младежката коледарска група „Куклите“ и Младежката коледарска група, ръководена от Иван Терзиев, бяха носителите на първа и втора награда от конкурса в „Каргона“. Наградите включваха и най-атрактивна „котка“ и най-автентична благословия.
С другите си изпълнения, танцови групи и коледарски куди също бяха отличени и наградени. Този фестивал е не само място за състезание, но и възможност за коледарите да споделят своите умения и страст към традициите.
Фестивалът „Ямболски коледарски буенек“ е прекрасен пример за това как културните събития могат да обогатят живота на общностите и да поддържат живи важни традиции. Този фестивал съчетава талант, страст и преданост към културното наследство на региона и продължава да бъде важно събитие в календара на Ямбол.