Уолстрийт е готов да върне част от историческите печалби след последната тарифна пауза на Тръмп

Изминалите няколко седмици на Уолстрийт бяха изключително бурни заради обявените от Тръмп мита

0
24
Уолстройт.
Снимка: Пиксабей

Пазарите на Уолстрийт в четвъртък бяха готови да върнат някои от историческите печалби, направени ден по-рано, когато президентът Доналд Тръмп спря на пауза последните си повишения на тарифите за търговските партньори на САЩ, с изключение на Китай, пише „Политико“.

Фючърсите за S&P 500 паднаха с 1,7% преди звънеца, докато тези за Dow Jones Industrial Average паднаха с 1,4%. Фючърсите на Nasdaq отстъпиха с 2%.

Изминалите няколко седмици на Уолстрийт бяха изключително бурни заради обявените от Тръмп мита, последвалите отмени и ответни действия от търговските партньори на САЩ. Тази нестабилност изглежда малко вероятно да отшуми в близко бъдеще, тъй като САЩ и Китай все още са въвлечени в взаимни търговски удари, а сезонът на отчетите започва в петък с публикуването на най-новите финансови резултати на някои от най-големите банки в страната.

В началото на търговията в четвъртък, технологичните акции бяха най-големият удар на пазарите, следвани от индустриалния и финансовия сектор. По-късно тази сутрин са последните данни на правителството на САЩ за потребителската инфлация и седмичният доклад за съкращенията.

В сряда S&P 500 поскъпна с 9.5%, което е третият най-добър ден от 1940 г. насам. Индексът все още е под нивото, на което беше, когато Тръмп обяви своя набор от мита миналата седмица.

Индексът Dow Jones Industrial Average скочи до почти 3000 пункта, или 7.9%. Индексът Nasdaq скочи с 12.2%.

Инвеститорите преминаха от страх към еуфория“, казва Стивън Инес, управляващ партньор в SPI Asset Management.

Сега това е управляем риск, особено след като залозите за глобална рецесия се разхлабват и повечето азиатски износители въздъхват с облекчение“, каза Инес.

След трудното възстановяване на американските пазари в сряда, световните пазари се повишиха в четвъртък, като бенчмаркът на Япония скочи с повече от 9%.

Китайските акции отчетоха по-умерени печалби, предвид поредния скок в митата, които всяка страна налага на износа на другата.

В Европа DAX първоначално спечели над 8%, но загуби част от тази инерция и към обяд се покачи с 5,7%. CAC 40 в Париж спечели с 5,6%, а британската FTSE 100 се повиши с 4,3%.

Анализаторите очакваха глобалното завръщане, като се има предвид, че американските акции имаха един от най-добрите си дни в историята в сряда, когато инвеститорите регистрираха облекчението си от решението на Тръмп.

Всичко все още е много волатилно, защото при Доналд Тръмп не знаеш какво да очакваш“, казва Франсис Лун, главен изпълнителен директор на Geo Securities. „Това е наистина голяма несигурност на пазара. Заплахата от рецесия не е изчезнала“.

Пазарите се сринаха по-рано в сряда заради опасенията, че търговската война на Тръмп може да тласне световната икономика към рецесия. Но след това дойдоха публикациите в социалните медии, които инвеститорите по света чакаха и желаеха.

Дадох 90-дневна пауза“, каза Тръмп, като каза, че повече от 75 страни преговарят за търговията и не отвръщат на последните увеличения на митата. Китай беше огромно изключение, като Тръмп заяви, че митата ще скочат до 125% срещу неговите продукти.

Търговската война не е приключила и ескалиращата битка между двете най-големи икономики в света може да нанесе много щети. Американските акции също са все още под нивото си от преди седмица.

В Азия, японският бенчмарк Nikkei 225 скочи с 9,1% до 34,609.00, увеличавайки се нагоре веднага след началото на търговията.

Австралийският S&P/ASX 200 поскъпна с 4.5% до 7 709.60. Южнокорейският KOSPI поскъпна с 6.6% до 2 445.06. Хонконгският Hang Seng добави 2.1% до 20 681.78. Шанхайският Composite поскъпна с 1.2% до 3 223.64.

В енергийната търговия американският суров петрол поевтиня с 1.66 долара до 60.69 долара за барел. Сортът „Брент“, който е международен стандарт, поскъпна с 1.01 до 63.83 долара за барел.

За още новини вижте ТУК

Присъединете се към нашия Телеграм

Абониране
Известие от
guest
2000


0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments