Кампанията на Тръмп води законна битка за резултатите от президентските избори през 2020 г., пише “CNN Business”. Уолстрийт, от друга страна, вече върви напред. Въпреки че президентът Доналд Тръмп обещава да се бори докрай и не отстъпва, на Уолстрийт почти няма съмнение, че Джо Байдън ще стане 46-ият президент на САЩ, като встъпи в тази длъжност на 20 януари.
Избухването на съдебните дела на Тръмп се разглежда като странично събитие, твърдят експерти. Истинският фокус сред инвеститорите, анализаторите и пазарните стратези е върху съобщението за ваксината (за коронавирус бел. ред.) на Pfizer, същността на програмата и кабинета на Байдън, както и очакванията, че републиканците ще запазят контрола над американския Сенат въпреки балотажа в Джорджия. Главният щатски стратег на Citigroup за акции Тобиас Левкович заяви пред CNN Business:
“За повечето инвеститори перспективата е изборите да са уредени.”
“В съда се изисква предоставянето на доказателства за хитрости и нередности. А аз не съм виждал такива.”
Левкович добави, че вероятността Тръмп да може да отмени резултата е “доста далечна в този момент”. Изпълнителният директор на JPMorgan Chase (JPM) Джейми Димън, един от лидерите на Уолстрийт и Корпоративна Америка, не губи време, призовавайки за мирно предаване на властта. В рамките на 45 минути от CNN и други медии, които прогнозираха, че Байдън ще е новоизбраният президент, в свое изявление Димън призова всички да „уважават резултатите“, „да уважават решението на избирателите“ и „да подкрепят мирния преход на властта“.
“Много малка вероятност”
Екипът на предизборната кампания на Тръмп се опита да направи паралели с преразглеждането от 2000 г., което остави крайния резултат нерешен до средата на декември същата година. Но инвеститорите не обръщат особено внимание на това, тъй като експертите казват, че Тръмп изостава с твърде много гласове в твърде много щати, за да може преброяването да повлияе на резултатите. В бележка от понеделник стратезите на BlackRock пишат до клиентите си:
“Виждаме вероятността преразглеждането и правните предизвикателства да отменят този резултат като отдалечени и благосклонни към търсенето на произтичащата от тази непостоянност на пазара.”
А в Реймънд Джеймс анализаторите Ед Милс и Крис Миекинс заявиха, че макар Тръмп да може да продължи своите правни предизвикателства, “е изключително малко вероятно всяко от тези действия да промени резултата”. В бележката, озаглавена “Джорджие в ума ни”, анализаторите от Реймънд Джеймс пишат още:
“Това не е повторение на 2000 г., когато изборите зависят от няколкостотин гласа в една държава.”
“Макар да бяха необходими няколко дни, за да бъдат преброени гласовете от вота, ние не гледаме на това като на оспорвани избори.”
Инвеститорите също така не изглеждат много впечатлени от ранно предприетите усилия на Тръмп за уреждане на нещата по правен път. Исаак Болтански, директор на политическите изследвания в Compass Point Research and Trading, сподели в понеделник:
“Всеки, който е гледал пресконференцията на кампанията на Тръмп в събота във Филаделфия, вероятно споделя скептицизма ни по отношение на перспективите им.”
“Сега е времето за управление”
Подобно на Димон, бизнес групите бързо разпознаха резултатите от изборите и сигнализираха за желание да продължат напред. Американската банкова асоциация обеща да работи с идващата администрация на Байдън и Конгреса, за да ускори икономическото възстановяване от пандемията. Бизнес кръглата маса, водеща лобистка група за големи корпорации, също бързо поздрави новоизбрания президент Байдън в събота и омаловажи усилията за отмяна на резултата. В изявлението на бизнес кръглата маса се казва:
“Въпреки че уважаваме правото на кампанията на Тръмп да търси преброяване, да призовава за разследване на предполагаеми нередности при гласуване, когато съществуват доказателства, и да изчерпа законните правни средства за защита, няма индикации, че някое от тях би променило резултата”.
Американската търговска камара заяви, че е “важно да завършите изборния процес, като преброите изцяло всеки глас и разрешите всички спорове”. Но най-голямата бизнес лобистка група в голямата нация също призова за прекратяване на кампаниите.
“Сега е моментът за управление”, каза Нийл Брадли, ръководител на политиката на камарата, по време на разговор с репортери в понеделник.
Краят на туита в 3 часа сутринта
За инвеститорите изборите се разглеждат не просто като уредени, а като пъклен сценарий за прогнозния баланс на силите на демократ в Белия дом и разделения Конгрес. И фактът, че републиканците задържаха синя вълна, премахва заплахата от по-високи данъци и обширно законодателство за климата. Левкович обясни следното:
“Инвеститорите няма да получат това, от което са се страхували: много прогресивна, лява политика.”
И все пак, “Сънливият Джо”, както Тръмп презрително нарича Байдън по време на кампанията, трябва да доведе до здравословна доза стабилност след четири години пазарен хаос. Според Левкович:
“Пазарите се радваха, че може да имате по-малко импулсивни решения, по-малко туитове посред нощ. Има усещане, че ще бъде малко по-спокойно в начина на управление на президентството.”