Консумацията на алкохол в Русия е намаляла с 43% от 2003 г. до 2016 г., се казва в доклад на Световната здравна организация (СЗО).
Докладът отдава спада на редицата мерки за контрол на алкохола, прилагани от държавата, и тласъка към здравословния начин на живот.
СЗО заяви, че спадът в консумацията на алкохол е свързан и със значително увеличение на продължителността на живота в страната.
В документа се отбелязва, че Русия по-рано се е считала за една от най-алкохолизираните страни в света.
„Консумацията на алкохол отдавна е призната за един от основните движещи фактори на смъртността в Руската федерация, особено сред мъжете в трудоспособна възраст“, се казва в доклада, цитиран от Би Би Си.
Но от 2003 г. до 2018 г. консумацията на алкохол и смъртността намаляват, като най-съществените промени настъпват в причините за смърт, свързани с алкохола.
През 2018 г. продължителността на живота в Русия достигна исторически връх при 68 години за мъжете и 78 години за жените.
Мерките за контрол на алкохола, въведени при бившия президент Дмитрий Медведев, включваха рекламни ограничения, повишени данъци и забрана за продажба между определени часове.
Ограниченията на алкохола са една от най-ярките промени в Русия през последните години, разказва кореспондентът на Би Би Си в Москва Сара Рейнсфорд.
В Москва целодневните будки, пълни с водка, бира, отдавна ги няма. Можете да купувате алкохол само в магазини или от фирми за доставка до 23:00. Това включва бирата, която дори не е била класифицирана като алкохолна напитка в старите времена.
И ако все пак купите бутилка, можете да забравите да я пиете на улицата. Това е забранено сега тук, а полицейските глоби са достатъчно високи, така че повечето хора се придържат към правилата.
Наред с новите ограничения имаше голям тласък към здравословния начин на живот, който съвпадна с разширяването на средната класа. Много руснаци започнаха да се грижат за здравето си, като техните европейски и американски колеги – и като техния президент, който пълни календари със снимките си през годините.
Но моделите на пиене са свързани и с икономическото състояние, както и със здравето. В по-бедните общности, далеч от големите градове, все още се пият евтини сурогати и домашен алкохол.