Ураганът Лора удари крайбрежието на Луизиана, като екстремните ветрове причиниха екстремно наводнение в американския щат, съобщава “BBC”, позовавайки се на Националният център за урагани (NHC). Очаква се ураганът от категория четвърта да предизвика “невъзвратима” буря, докато се движи във вътрешността със скорост на вятъра до 150 км/ч.
Ако поддържа тези скорости, това би била една от най-силните бури, които някога са се ударили на брега на Персийския залив. Половин милион жители са помолени да напуснат части от Тексас и Луизиана. Ураганът Лора достигна сушата малко след полунощ местно време (05:00 GMT) близо до района на Камерън, Луизиана.
NHC предупреди всички жители, останали в или близо до пътя на “катастрофалната” буря, да “предприемете мерки сега, за да защитят живота си … като се подслонят в подсилена вътрешна стая, далеч от прозорците”.
“Застанете под маса или под друга здрава мебел”, предупредиха от института и добавиха:
“Използвайте матраци, одеяла или възглавници, за да покриете главата и тялото си.”
Съобщава се, че повече от 190 000 домове в Луизиана са паднали в обхвата на циклона в ранните часове в четвъртък, според американския сайт за проследяване Power Outage. В Тексас повече от 45 000 пострадаха откъм електрозахранване.
Лора и другата буря Марко по-рано преминаха през Карибите, при което загинаха 24 души. Марко удари Луизиана в понеделник, като донесе силни ветрове и много дъжд. Първоначално имаше опасения, че и двете бури ще ударят Луизиана като урагани в рамките на 48 часа времево разстояние една от друга – безпрецедентно събитие, но Марко беше понижен до тропическа буря.
От друга страна, Лора бързо се укрепи от трета до четвърта категория, набирайки 70% мощност само за 24 часа. Вече е близо до превръщането на бурята в категория пет, което би означавало максимални устойчиви ветрове от 158 мили в час (254 км/час).
Ураганът Катрина, който опустоши Ню Орлиънс през 2005 г., като уби повече от 1800 души – беше буря от категория пет, преди да отслаби до трета категория, когато направи сушата в САЩ. Президентът на САЩ Доналд Тръмп каза на потенциално засегнатите от бурята да “слушат местни служители”, тъй като бурята е “много опасна и бързо се засилва”.
Евакуацията се усложнява заради пандемията от COVID-19. Тексаският губернатор Грег Абът призова семействата, които могат да си го позволят, да намерят убежище в хотели и мотели, за да бъдат отдалечени от другите.
Какво можем да очакваме от урагана Лора?
В сряда NHC заяви, че сателитните снимки са показали, че Лора е претърпяла забележително усилване, за да се превърне в “страхотен ураган”. В поредица от публикации в Туитър той заяви, че се очаква Лора да носи “редица опасности за живота” в части от брега на Мексиканския залив.
Добре изградените домове биха могли да нанесат големи щети, дърветата могат да бъдат счупени или изкоренени, а електричеството и водата да не са достъпни за дни или дори седмици, се казва в съобщението.
“Силните ураганни ветрове и пориви на вятъра също ще се разпространят изключително във вътрешността на части от Източен Тексас и Западна Луизиана в началото на четвъртък”, добави NHC.
Възможни са бурни скокове над 20 фута (6 м). В актуализация от 14:00 местно време, NHC съобщава за 3,2 фута прииждане на водата в части от брега на Луизиана.
“Само да си помислят, че на брега ще има водна стена над два етажа, е много трудно да си представят, но точно това ще се случи”, заяви метеорологът на Националната служба за метеорологични условия Бенджамин Шот.
“Думата “непреодолим” не е тази, която обичаме да използваме, а е тази, която никога не съм използвал досега”, добави той.
Губернаторът Абът призова хората по пътя на бурята “да се възползват от последните няколко часа за евакуация”.
“Силата на урагана Лора е безпрецедентна. Тексасците трябва да предприемат действия сега, за да се измъкнат от пътя на вредата и да се защитят”, каза той.
Повече от 420 000 жители на Тексас са получили заповед да напуснат, а за допълнителни 200 000 е казано да евакуират Карисие в югозападната част на Луизиана. Порт Артур, Тексас, е домът на най-голямата нефтена рафинерия в страната, а работниците са свалили поне 310 офшорни съоръжения в Мексиканския залив, което намалява добива на нефт с 84% за втори ден подред, заявиха служители.