Ден след като ураганът Отис връхлетя на брега на Акапулко, отприщи масивни наводнения и предизвика грабежи, курортният град с близо 1 милион жители изпадна в хаос, оставяйки жителите без електричество или интернет, докато броят на жертвите все още не е ясен, предава „Асошиейтед прес“.
Ранните изображения и разкази за случилото се бяха за обширни опустошения, съборени дървета и електропроводи, лежащи в насред наводнените и кални улици, които в някои райони се простираха на мили. Произтичащите разрушения забавиха цялостния отговор от страна на правителството, което все още оценяваше щетите по тихоокеанското крайбрежие на Мексико, и накара жителите да се почувстват отчаяни.
Много от някогашните елегантни хотели на брега на морето в Акапулко изглеждаха като беззъби, разбити като трупове ден, след като бурята от категория 5 взриви стотици — а може би и хиляди — прозорци, предава „Асошиейтед прес“.
Изглежда има широко разпространено разочарование от властите. Докато около 10 000 военни бяха разположени в района, те са нямали инструменти за почистване на тонове кал и паднали дървета от улиците. Стотици камиони от държавната електрическа компания пристигнаха в Акапулко рано в сряда, но изглежда не знаеха как да възстановят електрозахранването, докато прекъснатите електропроводи лежаха в кал и вода. Якоб Саучук беше отседнал с група приятели в хотел на плажа, когато Отис удари. Саучук сподели:
„Легнахме на пода, а някои между леглата. Молихме се много.“
Един от приятелите му показа на репортери снимки на разбитите стаи без прозорци в хотела. Изглеждаше така, сякаш някой беше сложил дрехи, легла и мебели в блендер, оставяйки погром след „смилането в уреда“. Саучук се оплака, че групата му не е била предупредена, нито са ѝ предложили по-безопасен подслон от хотела. Пабло Наваро, работник в магазин за авточасти, който беше настанен в жилище за временно настаняване в хотел на плажа, си помислил, че може да умре в хотелската си стая на 13-ия етаж. Мъжът сподели:
„Намерих подслон в банята и за щастие вратата издържа. Но имаше стая, където вятърът издуха прозорците и вратите.“
Наваро стоеше в сряда пред дискаунт магазин за хранителни стоки и стоки за бита близо до зоната на хотела, докато стотици хора се бореха с всичко от опаковки хот-дог и тоалетна хартия до телевизори с плосък екран от калния магазин, борейки се да избутат натоварени метални пазарски колички върху калта – задръстени улици отвън.
„Това е извън контрол“, каза той.
Изабел де ла Круз, жителка на Акапулко, се опита да премести през калта пазарска количка, натоварена с памперси, инстантни юфка и тоалетна хартия. Тя гледаше на това, което прие като шанс да помогне на семейството си, след като загубва ламаринения покрив на дома си и важните документи на семейството си в урагана. Тя попита:
„Кога правителството някога ще се погрижи за обикновените хора?“
Вътре в един магазин офицери от Националната гвардия позволиха на мародери да вземат нетрайни артикули като храна, но направиха напразни усилия да попречат на хората да вземат уреди, дори когато хората извън заредените хладилници върху такситата.
Отне почти цял ден в сряда на властите да отворят частично главната магистрала, свързваща Акапулко със столицата на щата Чилпансинго и Мексико Сити. Жизненоважната наземна връзка позволи на десетки коли за спешна помощ, персонал и камиони, превозващи провизии, да достигнат до опустошеното пристанище. Търговските и военните летища на Акапулко все още бяха твърде силно повредени, за да възобновят полетите си.
Диамантената зона на Акапулко, район на брега на океана, пълен с хотели, ресторанти и други туристически атракции, изглеждаше предимно под вода в кадри от дрон, които Foro TV публикува онлайн в сряда следобед, с булеварди и мостове, напълно скрити от огромно езеро с кафява вода.
Стените и покривите на големите сгради бяха частично или напълно откъснати. Разместени слънчеви панели, коли и отломки осеяха фоайето на един сериозно повреден хотел. Хората се скитаха до кръста си във вода в някои райони, докато на други по-малко наводнени улици войници изгребваха развалини и паднали палмови листа от тротоара.
Сряда вечерта градът потъна в мрак. Нямаше телефонна услуга, но някои хора успяха да използват сателитни телефони, заети от Червения кръст, за да уведомят членовете на семейството, че са добре.
Алисия Галиндо, 28-годишна стилистка в централния мексикански град Сан Луис Потоси, беше една от късметлиите, получили такова обаждане. Родителите и брат ѝ бяха отседнали в хотел Princess в Акапулко за международна минна конференция, когато Отис удари рано в сряда с ветрове от 270 км/ч. Те ѝ казват, че най-лошата част от бурята е била между 1 и 3 часа сутринта, когато „прозорците започнали да падат, подовете се счупили, матраците летели, коридорите се срутвали, вратите падали… докато всичко изчезнало“, каза тя по телефона интервю за „Асошиейтед прес“. За щастие те са се отървали невредими, признава тя.
Галиндо обаче все още не се е чула с приятеля си, който присъства на същата конференция, но отсяда в друг хотел.
Във вторник Отис изненада мнозина, когато бързо се засили от тропическа буря до мощна категория 5, докато се разкъсваше по крайбрежието. Брайън Макнолди, изследовател на ураганите в университета в Маями, обясни:
„Едно нещо е ураган от категория 5 да стигне някъде, когато го очаквате или очаквате силен ураган, но да се случи, когато не очаквате нищо да се случи, е наистина кошмар.“
Акапулко, Текпан и други градове по Коста Гранде в Гереро бяха силно засегнати, съобщи мексиканският президент Андрес Мануел Лопес Обрадор в сряда сутринта. Той уточни, че условията са толкова лоши, че комуникацията с района е била „напълно загубена“.
По-късно в сряда Milenio TV разпространи снимки на Лопес Обрадор, който се опитва да стигне до Акапулко по земята, като на някои места излиза, за да върви. Не стана ясно дали е успял.
Акапулко е в подножието на стръмни планини. Луксозни домове и бедняшки квартали покриват склоновете с гледка към блестящия Тих океан. Някога привличайки холивудски звезди със своя нощен живот, спортен риболов и шоута за гмуркане, през последните години пристанището стана жертва на конкуриращи се организирани престъпни групи, които потопиха града в насилие, карайки много международни туристи към карибските води на Канкун и Ривиера Мая или плажове по-надолу по тихоокеанското крайбрежие в щата Оахака.
Лопес Обрадор отбеляза, че Отис е по-силен ураган от Полин, който удари Акапулко през 1997 г., унищожавайки части от града и убивайки повече от 300 души.