Урсула фон дер Лайен: Депортациите на мигранти ще се увеличат

В началото на тази седмица Италия започна да изпраща някои мигранти в център за обработка на документи в Албания

0
28
Урсула фон дер Лайен
Урсула фон дер Лайен. Снимка: Wikimedia Commons

Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен заяви, че ЕС може да „извлече поуки“ от оспорваната италианска политика за обработка на мигранти в Албания, докато лидерите на 27-те държави членки провеждат среща на върха на ЕС, посветена на миграцията, съобщава „BBC“.

Преди срещата на върха в Брюксел тя изпрати писмо до лидерите на ЕС, в което казва, че изпълнителната власт на ЕС ще представи ново предложение за законодателство за увеличаване на депортациите на мигранти.

В началото на тази седмица Италия започна да изпраща някои мигранти в център за обработка на документи в Албания. Шестнадесет мъже бяха прехвърлени в албанското пристанище Шенджин в сряда, но часове след пристигането им стана ясно, че двама от тях са непълнолетни, а други двама са в здравословно състояние и поради това ще бъдат върнати в Италия.

Други държави от ЕС също започнаха да обмислят начини за обработване на мигрантите в трети държави.

В сряда нидерландското правителство заяви, че обмисля план за изпращане на отхвърлените кандидати за убежище в Уганда. С поставянето на въпроса за миграцията в рамките на срещата на върха тази седмица фон дер Лайен – която започва втори петгодишен мандат като ръководител на Европейската комисия – изглежда отговаря на натиска по отношение на миграцията от цяла Европа.

В писмото си до държавите членки фон дер Лайен заяви, че понастоящем процентът на завръщане на незаконните мигранти от държавите от ЕС е едва около 20% – което означава, че по-голямата част от хората, на които е наредено да напуснат държава от ЕС, не го правят.  Ето какво пише в писмото фон дер Лайен:

„Всички държави членки трябва да признаят решенията, взети от други държави от ЕС, за да гарантират, че мигрантите, които имат решение за връщане в една държава, не могат да се възползват от пукнатините в системата, за да избегнат връщане другаде.“

В рамките на схемата Италия-Албания част от мигрантите, спасени в Средиземно море, ще бъдат изпратени в Албания, където ще бъдат разгледани молбите им за убежище.

Двата центъра за обработване на молби за убежище, които струват около 650 млн. евро (547 млн. паунда) и трябваше да бъдат открити през пролетта на миналата година, но бяха съпътствани от големи закъснения, са платени от италианското правителство и ще се управляват съгласно италианското законодателство.

В тях ще бъдат настанявани мигранти, докато Италия разглежда молбите им за убежище. Бременните жени, децата и уязвимите хора ще бъдат изключени от плана.

Политическите опоненти на десния италиански министър-председател Джорджия Мелони, както и няколко неправителствени организации разкритикуваха сделката на Италия с Албания.

Рикардо Маги, депутат от лявата партия „+Европа“, заяви, че схемата за Албания е „жестока, безполезна и скъпа“, а неправителствената организация „Лекари без граници“ заяви, че тя „вероятно ще доведе до допълнителни вреди и нарушаване на правата на човека“.

Активисти за граждански права се събраха в близост до построения от италианците център в Шенджин, носейки голям плакат с надпис:

„Европейската мечта свършва тук.“

Въпреки това, обръщайки се към депутатите във вторник, Мелони заяви, че планът е „нов, смел, безпрецедентен път“, който „перфектно отразява европейския дух“.

Прилагането и резултатите от споразумението с Албания ще бъдат наблюдавани отблизо от много държави – членки на ЕС, някои от които се опитаха да отговорят на рязкото нарастване на подкрепата за крайнодесните партии, като втвърдиха реториката и подхода си към миграцията.

Само през последните няколко седмици Германия възстанови проверките по сухопътните граници, френското правителство заяви, че ще разгледа възможността за затягане на имиграционното законодателство, а Полша обяви план за временно преустановяване на правото на убежище за хората, пресичащи границата.

Полският министър-председател Доналд Туск заяви, че противоречивият ход има за цел да спре Беларус да „дестабилизира“ Полша, като допусне голям брой мигранти в страната.

Във Франция и Германия зловещите убийства предизвикаха призиви за по-строги мерки срещу имиграцията. Сириец, който не е успял да получи убежище, намушка с нож трима души в Золинген, а млад студент беше убит от марокански гражданин близо до Париж. И в двата случая убийствата са извършени от мъже, на които са били издадени заповеди за експулсиране, които не са били изпълнени.

Миналия месец 15 държави членки подписаха предложение на Австрия и Нидерландия за подобряване на „ефективността“ на системата за депортиране.

Експерти към ЕС: Увеличете разходите за научни изследвания до 220 млрд. евро или ще загубите спрямо САЩ и Китай

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments