Урсула фон дер Лайен призова настоятелно страните от Европейския съюз /ЕС/ да номинират жени за следващия състав на Европейската комисия /ЕК/, предаде „Politico“.
Двама висши служители на ЕС изтъкнаха риска от „срам“ за институцията, която публично насърчава равенството между половете и има ролята на „комисар по въпросите, свързани с равенството“, ако Урсула фон дер Лайен не успее да постигне стремежа си. Според тях подобни дебати рискуват да омаловажат факта, че три от най-важните длъжности в ЕС ще бъдат заети именно от жени: Урсула фон дер Лайен като председател на Европейската комисия, номинираната от Естония Кая Калас за върховен представител по въпросите на външните работи и политиката на сигурност на ЕС, и председателката на Европейския парламент Роберта Мецола.
По време на първия си мандат като ръководител на изпълнителната власт на Европейския съюз Урсула Фон дер Лайен се изправи срещу множество наболели кризи, включително пандемията от COVID-19 и пълномащабната инвазия на Русия в Украйна. Сега жената, спрягана за най-влиятелния политик в Европа, е изправена пред неочаквано предизвикателство, докато събира екипа си от 26 комисари от държавите-членки на Европейския съюз. Това предизвикателство е свързано с постигане на равенство между половете. До момента националните столици на блока са представили девет кандидатури на жени, без самата Урсула фон дер Лайен.
Експерти и политици, които са съгласни с искането на Усрула фон дер Лайен, твърдят, че нейната Комисия може да се окаже по-малко колегиална и в крайна сметка по-малко ефективна, тъй като в редиците ѝ няма достатъчно жени.
„За съжаление равенството между жените и мъжете все още се разглежда като незадължително или като нещо за еднократно,“, казва Жеромин Андолфато, която е отговорник по политиките и кампаниите в Европейското женско лоби.
В знак на това, че Урсула фон дер Лайен настоява усилено за постигане на възможно най-близко равенство, вчера Белгия обяви, че ще изпрати номинацията на жена комисар, а Румъния се съгласи да замени предложения от нея мъж комисар с жена.
Трима дипломати, които се съгласиха да разговарят анонимно с репортер на „Politico“, заявиха, че председателката на Европейската комисия оказва натиск върху поне пет по-малки държави от ЕС, включително Словения и Малта, надявайки се те да обмислят замяната на предложените от тях кандидати мъже с жени. Според източниците тя е призовала Малта да предложи удължаване на мандата на сегашния си еврокомисар Хелена Дали, вместо да изпрати Глен Микалеф, човекът, предложен от министър-председателя на Малта Робърт Абела. Самият Абела обаче няма намерение да промени решението си, тъй като това би подкопало авторитета му, заяви анонимно един от дипломатите от ЕС.
„Уроци по история“
Когато Урсула фон дер Лайен събра първия си екип в Комисията през 2019 г., тя не беше изправена пред същото предизвикателство, свързано с персонала, тъй като тогава държавите излъчиха много повече жени, отколкото този път.
Макар че договорите на ЕС не изискват от председателя на Комисията да сформира балансиран по пол екип, това все повече се счита за приоритет на следващите председатели, като се започне от 10-годишния мандат на Жозе Мануел Барозу като председател на Комисията, започнал през 2004 г. Урсула фон дер Лайен, чийто първи мандат започна през 2019 г., беше първият председател, който постигна баланс между половете в изпълнителната власт на ЕС. Нейният предшественик Жан-Клод Юнкер имаше в екипа си девет жени от общо 27 комисари. Сега има реална перспектива Фон дер Лайен да се окаже председателка на най-доминираната от мъже Европейска комисия от времето на Юнкер, въпреки призивите ѝ към столиците и символиката на собственото ѝ преизбиране.
Ако не успее да осъществи целта си, Урсула фон дер Лайен може да се сблъска с унизителната задача да съобщи на Парламента, че не е успяла да постигне баланс между половете, само няколко месеца след като обеща, че ще го направи. В такъв случай единственото, на което би могла да се надява, е че Парламентът ще се намеси, за да „изравни резултата“ по време на изслушванията, на които ще може да наложи вето на кандидатите за комисари. Миналия път бяха отхвърлени три имена от списъка както преди, така и по време на изслушванията. Този път, поне според високопоставеното длъжностно лице, което пожела анонимност, за да говори, депутатите могат да поискат още повече промени, принуждавайки страните да предложат алтернативни кандидати и евентуално повече жени.
„ЕС има правното задължение да гарантира равенството между жените и мъжете и да прилага интегрирания подход за равенство между половете в политиките на ЕС. Тази цел не може да бъде постигната без равно представителство на жените на най-високите позиции при вземането на решения и е време държавите членки да осъзнаят това напълно“, заяви Жеромин Андолфато.
Руски ракети удариха украински град, има 41 загинали и стотици ранени