USAID отбелязва Световния ден на околната среда

0
21
Природа, околна среда
Снимка: Pixabay

На днешния ден преди 50 години Организацията на обединените нации /United Nations gathered in Stockholm/ се събра в Стокхолм за първата по рода си глобална конференция за околната среда, посочва в изложението си представителят на USAID Саманта Пауър.

Датата 5 юни 1972 г. отбеляза първия път, когато светът призна зависимостта на човечеството от здравословна околна среда и стабилен климат – ден, който сега отбелязваме като Световен ден на околната среда. И все пак, през 50-те години след тази конференция, загубата на местообитания и незаконната търговия с диви животни са унищожили 65% от популациите на диви животни.

Обезлесяването и деградацията на земята ерозираха критичните екосистеми в световен мащаб. И тъй като нашите океани и качеството на въздуха страдат от всеобхватно замърсяване и всяка година поставяме нови рекорди за повишаване на глобалните температури и морското равнище, зависимостта на света от изкопаемите горива остава привидно непреодолима.

Тези промени в околната среда застрашиха здравето не само на животните и екосистемите, но и на хората. Днес сме изправени пред нарастващи заплахи от нови зоонозни болести като зика, ебола и COVID-19 – болести, които не само опустошават популациите, но и дестабилизират цели държави след себе си и намаляват инвестициите, които помагат за защитата на нашата колективна сигурност. По същия начин, повишаването на морското равнище заплашва съществуването на хиляди градове по света. И до 2050 г. повече от половината от сегашното население на света – около пет милиарда души – може да живее в региони с недостиг на вода.

USAID признава, че това е решаващото десетилетие за бъдещето на нашата обща планета. Ето защо в навечерието на Деня на Земята 2022 г. USAID стартира нова амбициозна стратегия за климата, която ще ръководи работата през 2030 г. по начин, който призовава във всички части на Агенцията да участват.

Новата стратегия за климата ускорява усилията на USAID за посрещане на огромните екологични предизвикателства, пред които сме изправени днес. Той се основава на здрава основа на изменението на климата и екологичното програмиране и полеви експертен опит, докато работи с обширна мрежа от партньори в правителството, частния сектор и местните организации.

Публикуваме цялото становище на Саманта Пауър без редакторска намеса:

„По-конкретно, ние издигаме гласа на местните общности, жените и младите хора, признавайки техния опит и лидерство по въпросите на околната среда от векове. Имаме какво да научим от тези лидери и работим за овластяване на лидерите в областта на климата в тези общности в поне 40 държави до края на десетилетието.

Признаваме, че нашата работа в областта на климата има далечни последици за нашите текущи усилия за защита на глобалното здраве, насърчаване на мира и стабилността и подпомагане на икономиките да растат устойчиво. Ето защо ние работим за ускоряване на прехода на страните партньори към по-широко достъпни, достъпни, надеждни и устойчиви енергийни източници в опит да намалим емисиите на парникови газове и да се борим със замърсяването на въздуха.

Работим и за намаляване на отпадъците в океаните и сметищата и за опазване на горите и биоразнообразието. И ние сме ангажирани да помагаме на страните партньори да се адаптират към новите реалности. Заедно с Държавния департамент ние съвместно ръководим PREPARE, спешния план на президента за адаптация и устойчивост, усилие на цялото правителство да помогнем на повече от половин милиард души да се адаптират към и управляват въздействията върху климата до 2030 г.

Всички ние имаме отговорност – институционално и индивидуално – да трансформираме климатичните предизвикателства във възможности за изграждане на по-безопасен, по-сигурен свят. На този Световен ден на околната среда USAID ще работи, за да отговори на този момент с действията, от които така отчаяно се нуждае.“

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments