Селският екотуризъм и културно-историческия бележи ръст от преди 2-3 години, заяви изпълнителният директор на Българската асоциация за селски и екологичен туризъм /БАСЕТ/ Николай Панайотов. Той посочи, че COVID-19 пандемията e увеличила търсенето на приятни и интересни места, по-малки хотели или къщи за гости, при които обаче да няма големи струпвания на хора. Специалистът коментира пред „БНР“:
„Сред дестинациите има и много красиви и атрактивни, които обаче все още не са изнесени на светло от туроператорите и малко хора знаят за тях.„
В момента той е близо до границата с Румъния, където се довършва Крановския скален лабиринт, който е с пещери и проходи на три нива. Панайотов отбеляза, че ще бъде открит другия месец, но вече идват туристи. Той обърна внимание, че при някои екопътеки има пренатоварване от туристи и поддръжката невинаги е лесна. А общините не могат да ги припознаят като техни туристически обекти и нямат бюджет да се грижат за тях. Председателят на БАСЕТ доц. Петър Петров посочи:
„За да се обяви един маршрут за екопътека, съществуват 21 критерия, по него трябва да има минимални нарушения в природата. Важна е комбинацията скала-вода-растителност. Освен това пътеката трябва да е атрактивна за сетивата.“