В рамките на откриването на форума AGRI SUMMIT 2024 министърът на земеделието и храните Кирил Вътев изрази оптимизъм относно предстоящата среща с протестиращите зърнопроизводители, като сподели надежда за успешно приключване на преговорите. След редица задълбочени дискусии, включително с премиера академик Николай Денков, беше предложен работещ вариант на споразумение със зърнопроизводителите.
Проблемът с зърнопроизводителите е особено акцентиран, тъй като те не са получавали помощ през последните две години и сега основателно искат такава. Вътев подчерта, че реколта 2023 е била най-скъпата през последните десетилетия, което, съчетано със световното свръхпроизводство, е довело до срив в цените.
Министърът изтъкна, че българското земеделие разполага с три стабилни сектора: зърнопроизводство, птицевъдство и свиневъдство, които трябва да бъдат подкрепени за запазване на тяхната устойчивост. В този контекст, правителството и МЗХ са категорични в намерението си да оказват подкрепа, въпреки че не всички загуби могат да бъдат покрити.
Официално видеообръщение на еврокомисаря по земеделие Януш Войчеховски подчерта, че благодарение на активирания кризисен бюджет, фермерите в 22 държави членки, включително и в България, са се възползвали от значителна държавна помощ. България се нарежда на второ място в Европа по ефективност на усвояване на средствата, получавайки 452 млн. евро, което представлява 8,6% от стойността на нейната селскостопанска продукция.
В контекста на екологичните предизвикателства и амбициозната екологична промяна на ЕС министър Вътев подчерта трудностите, пред които са изправени фермерите, включително ограниченията в употребата на минерални торове и препарати за растителна защита, което води до по-ниски добиви и по-високи себестойности.
Изпълнителният директор на Държавен фонд „Земеделие“ Георги Тахов съобщи за изплащането на над 100 млн. лева по интервенциите за обвързана подкрепа в сектор „Животновъдство“ за кампания 2023, подчертавайки ангажираността на фонда към подкрепата на земеделските производители.
На фона на тези развития, секторът на земеделието в България демонстрира ясната си насоченост към намиране на балансирани решения за подкрепа на земеделските производители, съобразявайки се със съвременните предизвикателства и стремежа към устойчиво развитие.