С до 15% ежегодно се повишава броят на българите с глаукома. Главната причина за това е застаряването на населението. 75-годишният Иван Пехливанчев е работил като тенекиджия, но почти не е използвал предпазни очила. Той сподели пред „БНТ“:
„Оттам се осветявах. Стружки от пиленето влизаха в очите ми. От едното 17, а от другото 21 пъти съм вадил стружки.“
През 2020 година той посетил очен лекар, тъй като погледът му се замъглявал. Оказало се, че има глаукома – заболяване, при което налягането в окото е повишено, води до увреждане на очния нерв и зрението прогресивно отслабва.
„Диагностицирана преди 3 години, но най-вероятно започнала преди повече от 15. Той има едно много сериозно засягане на зрението заради глаукомата, което никога няма да се възстанови“, коментира завеждащият I-во очно отделение в УМБАЛ „Александровска“ доц. Станислава Костова.
Ранното откриване на болестта и лечението й може да забави хода й. Проблемът е, че протича безсимптомно – окото нито сърби, нито боли, нито е зачервено. Рисковите групи са хора над 45 години, както и такива с късогледството и със съдови заболявания. Предава се и генетично.
Между 13 и 17 март в Университетска болница „Александровска“ ще има безплатни прегледи.