Усеща се ръст на цените и на търсенето на жилища, отчетоха от Националната асоциация на строителните предприемачи. За настоящата година очакванията са повишението на цените да бъде с около 7%. Търсенето пък се повишава с 12,50%. Председателят на на Управителния съвет на Асоциацията инж. Георги Шопов коментира пред „Труд“:
„Отдаваме го на това, че всеки има нужда от жилище. Населението на големите градове се увеличава и има обективна необходимост от повече жилища. Хората се местят от малки в по-големи жилища, от панелни в жилища ново строителство. Най-сигурната крепост за спестяванията са недвижимите имоти.“
Пандемията от COVID-19 промени всички аспекти на търсенето и предлагането в сектора на недвижимите имоти, инвестициите и комуникацията с клиентите. Нарасна търсенето на по-големи имоти, а на пазара все по-често се използват нови технологии като виртуални огледи. Брокери посочват, че се е катализирала още една тенденция – за дългосрочен наем на имоти от типа „втори дом”. Много хора, които през миналото лято или през зимата са наели ваканционен имот за по-дълъг период от време, сега имат интерес да купят тези имоти.
Инж. Шопов заяви, че до 40% от себестойността на строителния проект могат да бъдат спестени, ако се дигитализира процесът по издаване на строително разрешително. За издаване му на територията на столицата са необходими от 1 до 3 години, а за изпълнение на проекта – около 2 години. Председателят е категоричен, че електронното строително разрешително не е електронно подаване или получаване на административен акт, а цялостен процес. Той е наложен в много държави в света, включително в съседните ни Сърбия и Македония.