Община Търговище обяви проект на план-сметката за чистота за 2025 г., който е достъпен за обществено обсъждане. Жителите на града могат да се запознаят с детайлите и да изразят своето мнение по време на публичното представяне на документа, което ще се проведе на 12 декември от 17:00 ч. в зала 74 на местната администрация.
Проектът предвижда общи разходи в размер на 7,27 млн. лева, които са разпределени както следва:
– 1,48 млн. лева за събиране и транспортиране на битови отпадъци.
– 3,32 млн. лева за третирането на отпадъците в депа и инсталации за оползотворяване.
– 2,46 млн. лева за поддържане на чистотата на обществените територии.
В план-сметката е отчетен недостиг от над 2 млн. лева, който ще бъде компенсиран чрез два основни подхода. Община Търговище ще дофинансира бюджета за чистота с 1,25 млн. лв., а останалата сума ще бъде набавена чрез повишение на таксата за битови отпадъци.
От 2025 г. се предлага тя да се увеличи на 3,2 промила от данъчната оценка на жилищните имоти, вместо сегашните 1,9 промила. Таксата за нежилищните имоти на граждани и фирми остава непроменена – 4,5 промила.
Повишението на таксата е необходимо поради значителното увеличение на себестойността на обработката на отпадъци през последните години. От 179 лв. на тон през 2007 г., тя вече е достигнала 421 лв. на тон. Освен това, разходите за горива, консумативи и материали също са нараснали съществено.
Таксата за битови отпадъци е разписана в Наредбата за определяне на местните такси и цени на услуги. Проект за нейното изменение е публикуван на сайта на Община Търговище.
Гражданите могат да подадат своите предложения както по план-сметката, така и по изменението на таксата. Срокът за това е до 16 декември 2024 г. Предложенията могат да се изпращат в писмен вид в Центъра за административно обслужване на Общината или на имейл obshtina@targovishte.bg.
Проектът за план-сметка за чистота за 2025 г. отразява усилията на Община Търговище за поддържане на чистота и устойчиво управление на отпадъците. Увеличението на таксата за битови отпадъци е стъпка, продиктувана от икономическите реалности, и гражданите са насърчени да участват активно в общественото обсъждане, за да изразят своето мнение.