Увеличение на измамите за работа в Швеция и Канада: Как да се предпазите?

Изпълнителна агенция „Главна инспекция по труда“ предупреждава за зачестили случаи на измами с обещания за работа в чужбина

1
57
Измами за работа в Швеция и Канада
Измами за работа в Швеция и Канада. Снимка: ГИТ

Изпълнителна агенция „Главна инспекция по труда“ /ИА ГИТ/ съобщава за значителен ръст на случаите с измамени български граждани, които са получили обещания за работа в Кралство Швеция и Канада. Българското посолство в Стокхолм алармира за зачестили измами по време на летния сезон, при които безработни българи с нисък социален и образователен статус са примамени с обещания за работа в строителството или за бране на горски плодове с нереално високи заплати. Веднъж пристигнали в Швеция, те са принудени да работят при крайно тежки условия с много ниско или без заплащане.

Предупреждения и съвети от ИА ГИТ

ИА ГИТ напомня на търсещите работа в чужбина, че трябва да тръгват с писмен документ с уговорени условия на труд и заплащане, включително работното време и полагаемия отпуск. Сигурен знак за измама е искането на различни такси за устройване на работа, каквито не трябва да се събират.

Измами в Канада

Българското посолство в Отава също съобщава за измами, при които частни посредници искат такси за административни дейности чрез обяви в социалните мрежи. Често се предоставят фалшиви документи, приличащи на издадени от канадски институции, и се събират такси за различни дейности без реално заминаване.

Как да се предпазите:

– Комуникация само онлайн или извън офиси
– Липса на лиценз от фирми посредници или предприятия, осигуряващи временна работа
– Сключване на трудови договори с командироващ работодател без съществена дейност в България
– Липса на документи, свързани със законосъобразното осигуряване на заетостта

Правилният подход:
– Сключване на посреднически договор
– Трудов договор с предприятие, осигуряващо временна работа
– Договор с работодател в приемащата държава или с командироващ работодател у нас

Българите, работещи в чужбина, могат да потърсят консултация и съдействие от Главната инспекция по труда на телефонен номер 00359 2 8101 747 в рамките на работното време. Повече информация за правата на работниците и условията на труд в чужбина може да бъде намерена на сайта на ИА ГИТ и на единния национален уебсайт относно командироването на работници.

Св. Синод на БПЦ с остра критика за Олимпийските игри в Париж: Несъвместимо е с християнските ценности и европейските стандарти

Абониране
Известие от
guest

1 Comment
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] Увеличение на измамите за работа в Швеция и Канада: Как… […]