В България сърдечната недостатъчност се превръща в пандемия

0
80
Преглед на сърцето
Преглед на сърцето. Снимка: Pixabay

Сърдечната недостатъчност се превръща в сериозна опасност за здравето на българина. У нас от заболяването се лекуват над 100 хиляди души. Само за една минута се откриват седем нови случая. Това заяви на пресконференция проф. Иван Груев, кардиолог и заместник-директор на Националната многопрофилна транспортна болница „Цар Борис Трети“, предаде БТА.

Сърдечна недостатъчност е заболяване, при което въпреки нормалното камерно пълнене на сърцето с кръв, то е неспособно да изтласква нормално количество от нея в кръвоносната система. По този начин не могат да бъдат задоволени метаболитните нужди на организма. Специално внимание трябва да обърнат пациентите със: задух, отоци по глезените, които при натиск не изчезват, кашлица в легнало положение, която се облекчава в изправена поза, пациентите с дефицит на желязото.

При вас съществува риск от поява на сърдечна недостатъчност ако:

  • имате прекаран инфаркт или коронарна болест;
  • имате, но не не лекувате хипертония;
  • имате диабет;
  • имате затлъстяване;
  • имате вроден сърдечен дефект;
  • имате предсърдно мъждене;
  • имате съпътстващи заболявания – коронарна болест, хипертония, заболявания на клапите на сърцето.

Особено опасно е предсърдното мъждене. То увеличава с  пет пъти и риска от мозъчен инсулт.

Много важна е превенцията и ранното лечение, както и отстраняване на рисковите фактори. Тютюнопушенето, алкохолът, някои видове наркотици също водят до сърдечна недостатъчност.

Високите нива на лошия холестерол не причиняват болка и пациентите не им обръщат внимание, докато не стане късно. 95% от пациентите с висок холестерол не предприемат никакво лечение.

Според европейските препоръки всеки пациент, страдащ от сърдечна недостатъчност, трябва да бъде включен в рехабилитационна програма, но в България няма такъв тип практика, заяви проф. Груев.

Средната работна заплата у нас достигна 2130 лева

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments